Po raz kolejny uczniowie szkół naszego Ośrodka wzięli udział w Dniu Krajobrazu. Z tej okazji odbyły się zarówno spacery krajobrazowe jak również zajęcia edukacyjno-warsztatowe w szkole.
Tegorocznym hasłem Dnia Krajobrazu było: „Krajobraz doświadczam w pełni”. W ten sposób zwracamy uwagę, jak pisze Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zal eży od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, a nawet posmakować go i dotknąć.
W tym roku spacer krajobrazowy odbył się po Parku na Górce, który jest wspaniałym miejscem do poznawania przyrody wszystkimi zmysłami. Uczniowie poznali zapachy jesiennych liści, gładkość kasztanów, kształty oraz fakturę kory różnych gatunków drzew. Zachwycali się różnorodnością jesiennych barw liści i owoców. Chodzili szurając nogami po zasypanych liśćmi ścieżkach. W trakcie spaceru uczniowie dowiedzieli się co to jest krajobraz, dlaczego liście zmieniają kolor oraz rozpoznawali drzewa i krzewy. Był również czas, aby móc w ciszy samodzielnie poobserwować krajobraz i zrobić zdjęcia. Wszyscy mogli podziwiać Park na Górce w pięknej jesiennej scenerii.
W trakcie lekcji geografii odbyły się zajęcia edukacyjno – warsztatowe pt. „Barwy i zapachy krajobrazów świata”. Głównym celem tych zajęć było poznanie przez uczniów krajobrazów różnych regionów świata i nauczenie się przypisywania im kolorów, zapachów i dźwięków. W trakcie zajęć uczniowie zwracali szczególną uwagę na charakterystyczną barwę danego krajobrazu. Zastanawiali się, które krajobrazy są jednobarwne a które wielobarwne. Zwracali uwagę, że dźwięk i zapach mogą być źródłem informacji i przeżyć estetycznych. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, przyporządkowywali kolory do klimatów występujących na kuli ziemskiej oraz kolorowali ilustracje przedstawiające jesień.
Udział uczniów w Dniu Krajobrazu przyczynił się do podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie różnych wpływów kształtujących krajobraz oraz zaakcentować potrzebę większej dbałości o przestrzenie pośród których żyjemy.
Organizacja:
Szklony Klub Ekologiczny
Autor: Izabela Andruszkiewicz
Zdjęcia: Wiktor Salamon