Film, zdjęcia i prezentacja
W dniu 14 czerwca 2014r. odbyła się podwójna uroczystość – zakończenie projektu „Inwestuj w siebie 2” oraz pożegnanie naszych absolwentów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Policealnej.
PODSUMOWANIE PROJEKTU POKL „INWESTUJ W SIEBIE 2”
Projekt PO KL nr WND-POKL.09.02.00-26-006/11 „Inwestuj w siebie 2” dobiega końca i nadszedł czas podsumowań. Z tej też okazji 14 czerwca 2013r. o godz. 10.00 zorganizowaliśmy w naszym Ośrodku „Szkolny Dzień Zawodowy”, na który zaprosiliśmy znamienitych gości – przedstawicieli urzędów oraz przedsiębiorców działających na lokalnym rynku pracy. Swoją obecnością zaszczycili nas:
- pan Jerzy Służalski – Sekretarz Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju,
- pani Małgorzata Garmulewicz – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Busku-Zdroju,
- pan Jan Tylawski- doradca zawodowy do spraw osób niepełnosprawnych,
- pan Zdzisław Wojtycha – prezes spółki Elporem i Elpoautomatyka Sp.z o.o. w Połańcu
- Marek Ciszewski – właściciel firmy RealNet,
- pani Milena Nurek – przedstawiciel Zakładu Doskonalenia Zawodowego,
- pani Elżbieta Ścióg – doradca zawodowy przy Młodzieżowym Centrum Kariery w Busku-Zdroju
- pan Paweł Piątek – właściciel restauracji Cynamonowa.
Tak to się wszystko zaczęło
Pomysł na projekt zrodził się kilka lat temu, kiedy to pojawiła się możliwość korzystania z dofinansowania działań szkolnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Sukces nie przyszedł od razu. Dopiero trzeci projekt uzyskał pozytywną ocenę i w 2010 roku rozpoczęliśmy realizację projektu „Inwestuj w siebie”. Widząc pozytywne efekty nowych oddziaływań oraz duże zainteresowanie uczniów udziałem w projekcie postanowiliśmy ponownie ubiegać się o dotację i przygotowaliśmy nowy projekt będący kontynuacją pierwszego. Tak też powstał 2-letni projekt „Inwestuj w siebie 2” realizowany w latach 2011-2013.
Celem projektu było przygotowanie młodego niepełnosprawnego człowieka do aktywnego życia zawodowego. Poprzez rozwój umiejętności i podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów budowaliśmy w nich poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości. Wspólnie pokonywaliśmy bariery, które na co dzień spotykają osoby niepełnosprawne.
Kształcenie ustawiczne – wymogiem współczesności
W czasie realizacji obu projektów uczniowie naszych szkół zawodowych (tj. Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum) zdobyli wiele dodatkowych kwalifikacji zawodowych potwierdzonych zaświadczeniami i certyfikatami:
- 64 uczniów ukończyło szkolenie online w zakresie BHP,
- 30 uczniów nabyło umiejętność obsługi kas fiskalnych,
- 24 uczniów zdobyło kwalifikacje z zakresu spawania blach i rur metodą MAG (otrzymali książeczkę spawacza oraz Europejskie Certyfikaty Spawacza),
- 10 uczniów ukończyło kurs fotografii cyfrowej,
- 7 uczniów wzięło udział w kursie grafiki komputerowej i zdało międzynarodowy egzamin ECCC,
- 5 uczniów ukończyło kurs prawa jazdy kat. B i zdobyło kwalifikacje w zawodzie przedstawiciela handlowego,
- 4 uczennice ukończyły kurs kosmetyczki z wizażem paznokci,
- 5 uczniów obecnie bierze udział w kursie obsługi wózków widłowych.
Szkoła zawodowa szkołą dobrego wyboru
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju (SOSW) oferuje uczniom kształcenie zawodowe w Zasadniczej Szkole Zawodowej w zawodach krawiec, ślusarz, elektromechanik oraz mechanik-monter maszyn i urządzeń, w Technikum w zawodzie technik informatyk i w Szkole Policealnej – technik informatyk i technik administracji. Szkoły stwarzają szansę wszechstronnego rozwoju każdego ucznia. Realizując projekt „Inwestuj w siebie 2” wspieraliśmy uczniów w przygotowaniu do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W tym też celu 23 uczniów III klas ZSZ systematycznie uczęszczało na zajęcia „Mistrz zawodu” tj. zajęcia z przedmiotów zawodowych i przedsiębiorczości.
Projekt umożliwił również uczniom rozwój kompetencji kluczowych:
- 33 osoby systematycznie rozwijały umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w ramach zajęć pozalekcyjnych z polskiego i wyjazdów kulturowych do teatrów, muzeów i galerii,
- 30 beneficjentów poznało tajniki matematyki i przedmiotów przyrodniczych uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych z matmy i wyjazdach studyjnych m.in. do Muzeum Techniki, Centrum Nauk Kopernik czy Elektrowni Połaniec,
- 14 osób szlifowało angielski i z sukcesem przystąpiło do międzynarodowego egzaminu TELC (6 osób na poziomie A1 i 8 osób na poziomie A2)
- 30 uczniów rozwijało kompetencje z zakresu ICT na warsztatach informatycznych,
- 12 osób skorzystało z doradztwa zawodowego i przeszło całą drogę planowania kariery zawodowej włącznie z wizytami studyjnymi we wszystkich urzędach.
Amerykański businessman, założyciel firmy motoryzacyjnej Henry Ford powiedział niegdyś, iż „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.”
Ta myśl przyświecała nam od samego początku projektu. Już na etapie pisania wniosku o dofinansowanie pragnęliśmy nawiązać współpracę z firmami działającymi na lokalnym rynku pracy. Dzięki uprzejmości pracodawców aż 22-óch uczniów naszego Ośrodka wzięło udział w stażach i praktykach, gdzie mieli okazję sprawdzenia swoich umiejętności zawodowych:
- 6 uczniów, którzy ukończyli kurs spawania, odbyło praktykę w firmie pana Mieczysława Sasa zajmującej się produkcją kotłów CO,
- 8 uczniów, kształcących się w ZSZ w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń, odbyło praktykę w firmie Elporem i ElpoautomatykaSp.z o.o. w Połańcu,
- 4 uczniów, kształcących się w technikum w zawodzie informatyk, odbyło praktykę w firmie RealNetu pana Marka Ciszewskiego,
- 4 uczennice, kształcące się w ZSZ w zawodzie krawiec odbyły praktykę w Zakładzie Usługowo-Handlowo-Produkcyjnym w Busku-Zdroju u pani Heleny Radej,
- 2 uczniów, którzy ukończyli kurs grafiki komputerowej, odbyło praktykę w Foto Studio 2000 pani Anity Bożek.
Modernizacja bazy dydaktycznej szkół zawodowych oraz modyfikacja programów nauczania
Projekty umożliwiły również modernizację bazy dydaktycznej Ośrodka. W ramach projektów ze środków Unii Europejskiej zostały sfinansowane m.in.:
- spawalnia – zakupiono 3 spawarki, stół do spawania, szlifierki, przyłbice,
- wyposażono pracownię informatyczną – zakupiono 9 komputerów stacjonarnych, 2 laptopy, 2 kolorowe drukarki laserowe, programy do grafiki komputerowej Corel Draw oraz Photoshop, tester płyty głównej, tester okablowania, słuchawki,
- doposażono pracownię warsztatową do zawodu mechanik monter maszyn i urządzeń oraz wprowadzono nową specjalizację „naprawa rowerów i motorowerów” – w tym celu zakupiono m.in. skuter, rower, podnośnik motocyklowy, zestawy narzędzi, mikroskop warsztatowy, itp.
- doposażono krawiecką pracownię warsztatową – zakupiono m.in. 2 owerloki, 2 stebnówki, stół prasowalniczy z wytwornicą pary, znacznik długości spódnic, nitownicę, nożyczki,
- wyposażono pracownię językową – zakupiono tablicę interaktywną Smartboard, telewizor, 2 projektory multimedialne, odtwarzacz DVD oraz CD, zestaw głośników,
- ponadto zakupiono wiele książek, podręczników oraz programów edukacyjnych wspomagających polisensoryczny rozwój uczniów.
Projekt był dla uczniów szansą „zainwestowania w siebie”.
Zdobyli oni nowe kwalifikacje zawodowe, mieli możliwość odbycia ciekawych praktyk. Poznali obowiązki pracodawców i pracowników, także w praktyce. Mieli okazję uczestniczyć w zajęciach praktycznych realizowanych w nowoczesnych warunkach i na sprzęcie, z którym będą się spotykać u pracodawców. Uczyli się, że wiedzę można również zdobywać samodzielnie korzystając z kursów online. Uczestniczyli w zajęciach w takich instytucjach, jak np. Urząd Skarbowy czy ZUS, dzięki czemu mieli okazję zobaczyć jak one funkcjonują i nabyli umiejętności wypełniania dokumentów składanych przez przedsiębiorców.
Dla uczniów uczestniczących w projekcie „ Inwestuj w siebie 2” ostatnie dwa lata były czasem intensywnego zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności. Zdobyli oni wiele certyfikatów. Mamy zatem nadzieję, że dzięki temu sprostają wymaganiom współczesnego rynku pracy.
Zapraszamy do obejrzenia: