Szkolenie w Zakopanym
W ramach projektu „Nowy Zawód – Nowy Start” nasi harcerze z buskiego Klubu Wolontariatu wzięli udział w obozie szkoleniowym w Zakopanym . Była to nagroda za ich bezinteresowną pomoc osobom chorym i potrzebującym wsparcia emocjonalnego. Pięciodniowy obóz w Zakopanym stał się okazją do nauki, zabawy a także do pogłębienia więzi między wolontariuszami. Po zakwaterowaniu w pięknym i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych ośrodku „Maria” wszyscy udali się na wieczorny spacer i przejażdżkę stylowymi bryczkami. Na zakończenie wieczoru wszyscy mogli spotkać się przy grillu i wymienić pierwsze wrażenia z pobytu.
Głównym celem wyjazdu było przeszkolenie wszystkich uczestników z funkcjonowania wolontariatu, pozyskiwania funduszy na działania społeczne, a także udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Opiekę nad wolontariuszami sprawowała wyszkolona kadra: Teresa Leszczyńska, Beata Czaja, Aneta Sobota, Artur Świtoń.
W przerwach miedzy szkoleniami był czas na wypoczynek podczas którego nasi uczniowie byli na basenach termalnych, w kinie, na Krupówkach. Dodatkową atrakcją był wyjazd kolejką na Gubałówkę, zwiedzanie kościoła w Zębie – najwyżej położonej wsi w Polsce. Nasi wolontariusze byli również pod ogromnym wrażeniem Doliny Chochołowskiej, która podkreśla niepowtarzalny urok Tatr. Ponadto mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Po teorii mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce – z oddaniem i dużym zaangażowaniem pomagali gospodarzom w sprzątaniu znanych szlaków turystycznych. Nagrodą za ten trud było przyznanie wszystkim uczestnikom obozu specjalnych legitymacji zwalniających z opłat za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego!
Ponadto uczniowie poznali ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego
Pogotowia Ratunkowego, przez których zostali przeszkoleni w udzielaniu
pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zapoznali się też z kryteriami jakie
musi spełnić każdy kto pracuj jako ochotnik medyczny w obszarze górskim.
Po powrocie z Zakopanego nasi wolontariusze odwiedzili Hospicjum w Miechowie. Poznali zasady jego funkcjonowania oraz prace i pomoc wolontariuszy w tym szczególnym miejscu. Hospicjum wywarło na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie i podjęli decyzje do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Pola Nadziei”, która odbyła się 24.09.2013r. Polega ona na sadzeniu żonkili przy miechowskim hospicjum. Następnie kwiaty te będą sprzedawane przy kościele, a zyski zostaną przeznaczone na potrzeby mieszkańców Hospicjum w Miechowie.
Wolontariusze przed tą akcją zorganizowali zbiórkę pieniędzy w swoich szkołach, dzięki czemu mogli przyczynić się do zakupu sadzonek oraz rozpowszechnienia tej akcji na terenie swoich szkół. Po dotarciu na miejsce uczestnicy przemaszerowali ulicami Miechowa z transparentami. Śpiewali również radosne piosenki, aby zachęcić innych do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym. Ta forma wsparcia ma nie tylko na celu pozyskanie funduszy, ale również zrzeszenie ludzi, którzy chcą pomóc, a przede wszystkim pokazanie, że hospicjum to nie miejsce, którego nie należy się bać. Ludzie tam przebywający potrzebują pomocy, rozmowy i zrozumienia w drugim człowieku. Akcje te dają im nadzieję, że pomimo przeciwności losu zawsze znajdą się osoby, które obdarzą ich opieką, uśmiechem czy codzienną rozmową. Wolontariusze zostali bardzo miło przyjęci przez organizatorów. Zasadzenie sadzonek przebiegło bardzo sprawnie, dzięki czemu mogli oni porozmawiać z kierowniczką hospicjum oraz siostrą przełożoną o dalszych planach pomocy w tym miejscu. Działacze Klubu Wolontariusza chcąc włączyć się dodatkowo we wsparcie hospicjum przekazali pomoc finansową, którą udało im się zebrać podczas szkolnej zbiórki pieniędzy. Organizatorzy byli bardzo zadowoleni w tak aktywne włączenie się w akcję „Pola Nadziei” tej młodzieży.
Wolontariusze dostali już zaproszenie na kolejną część tej akcji, która ma odbyć się w maju.
Klub Wolontariusza jak zawsze chce dawać jak najwięcej drugiemu człowiekowi. Na każdą prośbę pomocy starają się odpowiedzieć i okazać wsparcie i bezinteresowną pomoc. Działania tej grupy młodzieży są bardzo duże, dlatego należy docenić ich chęci, zdyscyplinowanie, a przede wszystkim poświęcanie wolnego czasu.
Wszystkim uczestnikom i organizatorom serdecznie dziękujemy!
8 Drużyna Wędrownicza Nieprzetartego Szlaku przy SOSW w Busku-Zdroju