Obejrzyj film z przebiegu warsztatów.
Warsztaty dziennikarskie odbyły się w dniach 13,14,15 kwietnia 2011r. Zorganizowane zostały w SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju w ramach projektu „Młodzież w działaniu” dofinansowanego z UE. W warsztatach wzięło udział 25 osób działających w ramach kół dziennikarskich skupionych w 4 szkołach buskich: Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. T. Kościuszki, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Samorządowym Gimnazjum nr 1 oraz SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju.
Pierwszego dnia warsztatów, po rozdaniu pakietów szkoleniowych, miała
miejsce prezentacja wszystkich zespołów dziennikarskich oraz wzajemna
wymiana doświadczeń. Okazało się, że trzy zespoły redagują kwartalniki
uczniowskie w formie papierowej i elektronicznej, jeden prowadzi szkolne
radio BIT.
Po krótkiej przerwie na poczęstunek, redaktor Tygodnika Ponidzie, Joanna Strączek Dziabała przeprowadziła warsztaty na temat: „Jak tytułować? Budowa artykułu informacyjnego”. Młodzież miała za zadanie zredagować artykuł informacyjny na dowolny temat oraz oryginalnie go zatytułować.
Instruktorem drugiego dnia warsztatów był redaktor naczelny „Korso” Andrzej Borycki. Zajęcia dotyczyły „Rozbierania reportażu” .
Po krótkiej części teoretycznej młodzież z zapałem przystąpiła do analizy różnych typów reportaży. Następnie każdy zespół miał stworzyć listę tematów na reportaż. Podczas burzy mózgów zrodziły się ciekawe pomysły na reportaże, które zostały następnie zaprezentowane przez autorów przy mikrofonie i zapisane na tablicy interaktywnej.
Drugi dzień warsztatów zakończył się ogłoszeniem konkursu na reportaż, który zostanie rozstrzygnięty 1 czerwca, a na autora najlepszej pracy czeka nagroda w postaci dyktafonu cyfrowego.
Trzeciego dzień warsztatów młodzi adepci sztuki dziennikarskiej zgłębiali tajniki pracy w radio i telewizji pod opieką celebrytki programu TVN „Rozmowy w toku”- Ewy Drzyzgi.
Jak się okazało, pani Ewa jest wulkanem energii, a jednocześnie niezwykle ciepłą i skromną osobą. Ubrana na sportowo, w płaskie pantofle zapięte na guziczki, dżinsową spódnicę do kolan, ciemny sweterek i kolorową bawełnianą koszulkę, z małym plecaczkiem, wpadła z impetem do sali, w której oczekiwała na nią młodzież. Już od drzwi zarzuciła ich pytaniami: czego nauczyliście się do tej pory? Co wam się najbardziej podobało? Kto chce zostać dziennikarzem? Momentalnie i bezproblemowo nawiązała bliski kontakt z młodzieżą, która z niedowierzaniem spoglądała na nią : czy to aby na pewno pani Ewa Drzyzga? Taka zwyczajna, bez makijażu, a jednak piękna, o zniewalającym uśmiechu i, jak sama przyznała, niezwykle plastycznej twarzy, która odbija każdą emocję, co ponoć przeszkadza w telewizji.
Liderzy wszystkich zespołów zaprezentowali przy mikrofonie w konwencji
„Fakty TVN” swoje artykuły informacyjne pisane pierwszego dnia
warsztatów. Pani Ewa Drzyzga skomentowała wystąpienia prezenterów,
dostrzegła wszystkie pozytywy, ale zwróciła też uwagę na błędy i
udzieliła wskazówek na przyszłość.
W dalszej kolejności gospodarze przygotowali mini Tok Show na temat: Świat w moich oczach – bariera czy wyzwanie? W rolę Ewy Drzyzgi wcieliła się Jolanta Mazur- redaktorka naczelna koła dziennikarskiego SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo, a jej gościem była Gabrysia Michałek.
Obie dziewczyny poruszają się na wózkach inwalidzkich. Gabrysia w sposób niezwykle plastyczny i obrazowy opowiadała o swoim, jakże trudnym życiu. W jej wzruszającej opowieści nie brakło jednak momentów humorystycznych, którym towarzyszyły niepohamowane i szczere wybuchy śmiechu publiczności. Jola, poprzez umiejętnie konstruowane pytania, wciągała do dyskusji młodzież siedzącą na widowni utworzonej z krzeseł ustawionych w podkowę. Niewątpliwie Gabrysia swoją historią ujęła za serce nie tylko panią Drzyzgę, ale także swoje koleżanki i kolegów z pozostałych szkół. Pani Ewa wydawała się być pod wrażeniem tej rozmowy. Zapytała tylko, czy pytania do widowni były reżyserowane, ale oczywiście, choć nie wiadomo dlaczego, nikt się do tego nie przyznał.
I tym razem nasza telewizyjna celebrytka sięgnęła do swoich doświadczeń 10-letniej kariery w programie Rozmowy w toku i udzieliła koniecznych wskazówek naszym początkującym dziennikarkom.
Po przerwie na poczęstunek, w czasie której następowała intensywniejsza z każdym dniem integracja uczestników, pani Ewa stanęła w krzyżowym ogniu pytań młodych adeptów sztuki dziennikarskiej. Pytań było mnóstwo.
Na koniec każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o udziale w trzydniowych warsztatach dziennikarskich z własnoręcznym autografem Ewy Drzyzgi , a jej samej wręczyliśmy pamiątkowe podziękowanie oraz wiosenne kwiaty. I tak, miejmy nadzieję, każdy z uczestników, wyposażony w potrzebne materiały i umiejętności, zdobył odrobinę fachowej wiedzy z pasjonującej go branży…
Małgorzata Bębenek
„Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Ta publikacja [ten materiał] odzwierciedla jedynie stanowisko jej [jego] autora,
a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej
[w nim] informacji.”
Obejrzyj Film z warsztatów oraz zdjęcia w Fotogalerii
Powrót do strony głównej
Powrót do strony projektu „Młodzi dziennikarze w działaniu”