Podsumowanie Projektu „Inwestuj w siebie”
W dniu 17 maja 2011 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju odbył się Dzień Zawodowy, jako uroczyste podsumowanie projektu „Inwestuj w siebie”. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W dniu tym do Ośrodka przybyli uczniowie gimnazjów z powiatu buskiego wraz z opiekunami.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością p. Jerzy Kolarz Starosta Buski, p. Grzegorz Solarz Dyrektor ZDZ, p. Joanna Boduch-Paw trener kluczowy Regionalnego Ośrodka EFS, p. Elżbieta Ścióg z Młodzieżowego Centrum Kariery oraz p. Paweł Piątek właściciel Zamku Dersława.
Wszystkich licznie zgromadzonych gości powitała p. Grażyna Grochowska,
dyrektor SOSW. W swoim wystąpieniu podsumowała dotychczasowe
osiągnięcia młodzieży zdobyte w ramach projektu „ Inwestuj w siebie”. Starosta Buski w swoim wystąpieniu podziękował nauczycielom i uczniom
za trud włożony w realizację projektu.
Po oficjalnych wystąpieniach
zaproszeni goście mogli zobaczyć efekty całorocznych warsztatów
przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Uczniowie uczestniczący w zajęciach informatycznych przygotowali dwie bardzo ciekawe prezentacje multimedialne, jedną na temat szkół zawodowych działających w SOSW, natomiast drugą o realizacji projektu „ Inwestuj w siebie”.
Uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku krawiec zaprezentowały uszyte przez siebie stroje, tj. bluzki, spodnie i spódnice. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem wykonanych przez nie maskotek oraz patchworkowych poduszek. Występ młodych krawcowych zakończył pokaz strojów dziecięcych.
Pani Joanna Boduch- Paw wygłosiła prelekcję na temat wyrównywania szans z którą związany jest zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wyznanie religijne i niepełnosprawność. Zwróciła uwagę na to, że kwestia ta jest jedną z naczelnych i niezwykle istotnych polityk horyzontalnych Unii Europejskiej. Przestrzeganie zasady równości szans kobiet i mężczyzn stanowi obowiązek prawny, zapisany w umowach wiążących wszystkie instytucje zaangażowane w realizację PO KL w Polsce i korzystające ze środków EFS. Wskazała bariery równości płci i omówiła jak je przełamywać.
Uczniowie SOSW przedstawili również krótką scenkę pt. „ W szkole”. W której w humorystyczny sposób pokazali perypetie młodzieży szukającej swojej dalszej drogi kształcenia po gimnazjum.
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie gimnazjów zostali zaproszeni na teren warsztatów szkolnych. Wzięli udział w pokazie spawania, naprawy motoroweru. Gimnazjaliści samodzielnie mogli szyć na maszynach krawieckich. Odbyły się liczne konkursy, gdzie można było wygrać ciekawe upominki. Wszystkim dużo radości sprawił szczególnie konkurs „ Kto pierwszy przyszyje guzik ?”
Zajęcia na warsztatach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Świadczą o tym wyniki przeprowadzonych ankiet. Młodzi uczestnicy Dnia Zawodowego mogli również wziąć udział w zajęciach w pracowni fizycznej oraz pracowni komputerowej, gdzie zobaczyli obróbkę zdjęć fotograficznych i montaż filmów.
Każdy uczestnik dostał zestaw materiałów promocyjnych. Po zajęciach wszyscy gimnazjaliści zostali zaproszeni na poczęstunek.
„Dzień zawodowy” był ważnym wydarzeniem w życiu SOSW w Busku-Zdroju. Mamy nadzieję, że stanowił też kolejną okazję do przybliżenia naszym kolegom i koleżankom bogatej oferty naszych szkół.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Fotogalerii