Po raz ósmy szkoły działające w SOSW wzięły udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.
W tym roku wszystkim działaniom towarzyszyło hasło „ Bądź autorem swojej kariery”. Według organizatorów akcji hasło to, jest wskazówką mówiącą o tym, że nad karierą edukacyjno-zawodową warto pracować jak nad dziełem sztuki, a także, że decyzje edukacyjne i zawodowe młodzi ludzie powinni podejmować świadomie i samodzielnie biorąc pod uwagę stawiane sobie cele, okoliczności i warunki. Szczególnie jest to ważne dla ludzi niepełnosprawnych. By pomóc uczniom naszego Ośrodka podejmować właściwe decyzje edukacyjno-zawodowe Szkolny Doradca Zawodowy wraz z Zespołem Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego zaplanował szereg zajęć i warsztatów dotyczących tego tematu. Zapewniono również uczniom porady indywidualne specjalistów. Zajęcia prowadzili zaproszeni doradcy zawodowi z lokalnych instytucji, tj.: Powiatowego Urzędu Pracy, Młodzieżowego Centrum Kariery OHP oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tematyka spotkań była dostosowana do zdiagnozowanych potrzeb edukacyjno – zawodowych uczniów.
Pierwszy dzień był przeznaczony przede wszystkim dla uczniów gimnazjum, którzy nie zawsze wiedzą, jaką obrać drogę dalszego kształcenia, jaki zawód w przyszłości chcieliby wykonywać. Spotkali się oni z p. Joanną Król – Koreptą, która wyjaśniła młodzieży, jakie zainteresowania i pasje mogą i powinny wpłynąć na planowanie własnej przyszłości edukacyjno-zawodowej. Następnie wzięli udział w prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły Ośrodka, tj. informatyk, elektryk, mechanik monter maszyn i urządzeń czy krawiec. Zwiedzili pracownie kształcenia praktycznego, a następnie wzięli udział w zajęciach warsztatowych. W tym dniu odbyły się również warsztaty dla uczniów wszystkich klas liceum ogólnokształcącego, któreprze prowadziła pani Elżbieta Ścióg doradca zawodowy z MCK i OHP. Tematem warsztatów była kariera zawodowa i jej postrzeganie z różnych punktów widzenia, czyli symbolicznie – przez różne okulary. Młodzież pracując w grupach, zastanawiała się jak planować i realizować wytyczone przez siebie cele, aby przynosiły oczekiwane rezultaty. Został przybliżony im świat zawodów oraz warunki decydujące o wyborze zawodu i ścieżki kształcenia.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo funkcjonują również szkoły zawodowe, tj. ZSZ, Technikum oraz Szkoła Policealna. Dla nich także przygotowano zajęcia, które mają pomóc im w przygotowaniu się do wejścia na rynek pracy oraz w złagodzeniu startu zawodowego. Dla uczniów szkół zawodowych zajęcia przeprowadziła pani Izabela Ramska – doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju. Młodzież miała okazję wypowiedzieć się, czym jest dla nich kariera zawodowa, jakie są ich oczekiwania wobec pracodawców i mogli je zweryfikować z wymagania współczesnego rynku pracy przedstawionymi przez zaproszonego doradcę . Szczególnie byli zainteresowani sytuacją zatrudniania osób niepełnosprawnych. Chcieli wiedzieć, jak zaistnieć na rynku pracy. Nasi uczniowie mają bowiem pełną świadomość, że ich sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza niż osób zdrowych.
Uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych funkcjonujących w Ośrodku uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez pana Leszka Zelka -koordynatora do spraw projektów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Przedstawił on zakres i warunki oferowanej pomocy osobom niepełnosprawnym oraz plany nowych projektów w których można zdobyć dodatkowe kwalifikacje.
Każdego dnia wszyscy uczestnicy VIII OTK mieli możliwość indywidualnego kontaktu z doradcami zawodowymi.
W ramach OTK uczniowie szkół Ośrodka uczestniczyli w wycieczkach do lokalnych zakładów pracy. Podczas tych wycieczek mieli oni okazję zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym jak i profilem działalności zakładów pracy. Zostali zapoznani z oczekiwaniami stawianymi przyszłym pracownikom przez poszczególne zakłady jak i możliwością podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie . Poznali przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.
VIII Ogólnopolski Tydzień Kariery spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół Ośrodka. Mam nadzieję, że dzięki przeprowadzonym przedsięwzięciom uczniowie zyskali szansę dokonania świadomego wyboru dalszej ścieżki zawodowej. Pragnę serdecznie podziękować Dyrektorowi Ośrodka, nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie w organizację i przygotowanie OTK.
Szkolny Doradca Zawodowy: mgr Elżbieta Rubinowska