z udziałem Jacka Cygana
15 listopada 2013r. odbyła się w naszym mieście szósta edycja, zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej, tym razem w odsłonie: „Jacek Cygan 2013”. Gdy tylko scenie wypełnionej różami pojawił się Gość Honorowy w dżinsach i skórzanej marynarce, w rewelacyjnej formie, na artystycznym luzie, wśród uczestników powiało adrenaliną… Z całą pewnością od pierwszych chwil zyskał sobie sympatię widowni i estymę solistów. Był niewątpliwie gwoździem programu tego wydarzenia. To jego popularność i ciekawa osobowość przyciągnęła zapewne ponad dziewięćdziesięciu uczestników, którzy przybyli z trzech województw. Jacek Cygan, zabierając głos podczas inauguracji, apelował do nich o takie wykonania, które dadzą jego piosenkom nowe życie, nową duszę.
GŁOSY, KTÓRE PIESZCZĄ ZMYSŁY I MIĘTOWE POCAŁUNKI
I rzeczywiście, znalazły się wśród wykonawców głosy, które pieściły zmysły i interpretacje rzucające na kolana. Wystarczy wspomnieć laureatkę Grand Prix Agnieszkę Bednarską z I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu, o której wyraził się Cygan, że „to samorodek”, a jej prezentacja „Imienia trawy” może konkurować z wykonaniem Sylwii Grzeszczak. Bardzo wysoko, na I miejsce wśród młodzieży do 15 lat, ocenił również występ Marii Wójtowicz ze Studia Piosenki MiM w Skarżysku-Kamiennej. Marysia ujęła go aktorską, pełną wyrazu interpretacją piosenki, w której dokonała drobnej korekty tekstu, powracając do wersji oryginalnej refrenu: „To się nie sprzeda, Panie Cygan, to się nie sprzeda”. Anita Dłubak z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju ujęła Gościa emocjonalną i jakże prawdziwą interpretacją „Łatwopalnych”. W najmłodszej kategorii brylowała Marika Ambroziak z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej z ekologiczną piosenką „Futra”. Nagroda Publiczności zaś przypadła w udziale duetowi w życiu i na scenie: Natalii Mastalerz i Kamilowi Ryńskiemu- reprezentantom Gospodarzy za piosenkę „Miętowe pocałunki”.
ZNAJDŹ SWOJE IMIĘ!
Impreza była filmowana przez TVP Kielce, TV Ponidzie i każdy z uczestników już wieczorem tego samego dnia mógł się oglądać w telewizji, a później na You Tube. Nie wszyscy zostali wyróżnieni. Pan Jacek, nawiązując do nagrodzonej piosenki „Imię trawy”, zaapelował do wszystkich młodych artystów, aby starali się wyrazić siebie, nadać sobie imię, odnaleźć na scenie swoją osobowość, swój styl. Profesjonalnym, estradowym głosem zachwyciła publiczność Dominika Hamera z sosnowieckiego liceum, w którym uczył się sam maestro. Mocnym, krystalicznym głosem oraz pełną dynamiki i dramaturgii interpretacją piosenki „Uczymy się żyć”, popisała się Ola Pobiega z Cieszków, zajmując trzecie miejsce. Jakkolwiek nie wszyscy rywalizujący uczestnicy otrzymali wyróżnienia, niezwykle imponujące były realizacje pomysłów zespołów gimnazjów ze Zbludowic, Buska czy liceum w Dąbrowie Tarnowskiej na ciekawą scenografię, wystudiowaną choreografię, własną aranżację czy instrumentację muzyczną, starannie dobrane stroje. Godne podziwu było pełne determinacji zaangażowanie opiekunów tych zespołów.
STRAŻ POŻARNA W BSCK, CZYLI HUMOR I DOWCIP JACKA CYGANA
Jacek Cygan okazał się także rewelacyjnym konferansjerem. Przed odczytaniem werdyktu Jury żartował, że obrady były tak burzliwe, że kilka razy musiała interweniować Straż Pożarna, ale Pogotowie Ratunkowe na szczęście zdołało reanimować większość Jury. Potrafił bezpretensjonalnie, z wrodzonym wdziękiem i dowcipem, w kilku słowach spuentować występ każdego z laureatów i w dowcipny sposób zaznaczyć ich mocne i słabe strony. Nie odczuwał bynajmniej skrępowania i litości w kontakcie z młodzieżą niepełnosprawną. Nie dawał się ponieść emocjom. Do konferansjerki, która podjeżdżała powoli wózkiem inwalidzkim w jego kierunku, zawołał: „Natalia, wjeżdżaj szybciej tym swoim Mercedesem!”. A do opartej na balkoniku rehabilitacyjnym Anity, rzucił żartobliwie: „Ale masz duży koszyk, nie macie do niego jeszcze ze dwa kilo nagród?”. I to też się podobało. Nasi wychowankowie nie chcą, aby się nad nimi litować, dawać fory, traktować inaczej niż wszystkich. Pragną sprawiedliwej rywalizacji, bo tylko taka może zaowocować prawdziwą integracją.
CYGAN JAKI JEST…
Młodzież odbierała Jacka Cygana jako ciepłego, wrażliwego człowieka, ale i wymagającego nauczyciela. Podczas inauguracji groźnie zabrzmiały jego słowa, że werdykt Jury powinien ich czegoś nauczyć. On sam żałował po Turnieju, że nie zdążył zamienić kilku zdań z tymi, którzy nie zostali wyróżnieni. Jednakże stwierdził, że wszyscy, którzy w pełni rozumieli, o czym śpiewają i potrafili dokonać indywidualnej, emocjonalnej interpretacji tekstu, zostali przez niego zauważeni.
KONFERANSJERKA KONTRA BEAT BOXING
Patrząc z perspektywy, widzę też, jak ważne było to wydarzenie dla niepełnosprawnej młodzieży naszego Ośrodka. Fantastycznie zaprezentowali się konferansjerzy, którzy, działając na co dzień w szkolnym kole dziennikarskim, mogą co rok wykorzystywać wiedzę teoretyczną w praktyce, na scenie. Sami wcześniej podglądają prezenterów telewizyjnych, pracują pod opieką nauczycieli nad dykcją, intonacją, mimiką i gestem. Rywalizując między sobą, stają się z roku na rok coraz lepsi.
Podczas przerwy na obrady Jury uczniowie pełniący funkcję operatorów technicznych i konferansjerów, znani w naszym Ośrodku, jako twórcy szkolnego radia internetowego Sound Mix, dali widowni fantastyczny pokaz klasycznego beatboxingu.Duet Piotr i Patryk prowadzili ze sobą kilkunastominutowy dialog w języku beatbox, wzbudzając prawdziwy entuzjazm wśród młodej publiczności, która nagradzała występ każdego z nich burzą oklasków.
MIĘDZY WIERSZAMI…
Impreza, jak podkreślał nieoficjalnie po jej zakończeniu Jacek Cygan, miała swój klimat, zbudowany finezyjną, stylową scenografią i niepowtarzalny anturaż, który tworzyli soliści, konferansjerzy i żywo, entuzjastycznie reagująca widownia. Turniej Piosenki Poetyckiej „Jacek Cygan 2013” był rzeczywiście, tak jak sobie tego życzył na początku imprezy nasz Gość Honorowy, prawdziwym świętem poezji, cudownym czasem przeżywania sztuki, a jego uczestnicy potrafili udowodnić, że: „Świat między wierszami/ Największy ukrył skarb”…
Jury w składzie:
Jacek Cygan- przewodniczący
Ewa Cygan
Leszek Ślusarski
Anna Karwat
Mieczysław Sas
Przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Grand Prix-Agnieszka Bednarska –I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu za piosenkę „Imię trawy”
Kategoria 9-12 lat
- I miejsce – Marika Ambroziak – Prywatny Zespół Szkół w Skarżysku-Kamiennej za piosenkę „Futra”
- II miejsce – Jakub Szymczyk – Szkoła Podstawowa w Siesławicach za piosenkę „Kochany Panie Mikołaju”
- III miejsce – Paweł Kwaśniewski –Szkoła Podstawowa Zbludowice – za piosenkę „Awinion”
Kategoria 13-15 lat
- I miejsce –Maria Wójtowicz- Studio Piosenki MiM w Skarżysku-Kamiennej za piosenkę „To się nie sprzeda”
- II
miejsce – Aleksandra Zagórska -Prywatny Zespół Szkół w
Skarżysku-Kamiennej za piosenkę „Kołysanka dla mamy” ex aequo Kamil
Ryński, Natalia Mastalerz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla
Niepełnosprawnych Ruchowo Busko-Zdrój za piosenkę „Miętowe pocałunki” - III
miejsce- Aleksandra Pobiega – Samorządowe Gimnazjum Cieszkowy za
piosenkę „Uczymy się żyć” ex aequo -Joanna Gradzik, Agnieszka Niziołek-
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie za piosenkę „Przemija
uroda w nas”
Kategoria 16-19 lat
- I
miejsce- Anita Dłubak- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla
Niepełnosprawnych Ruchowo Busko-Zdrój za piosenkę „Łatwopalni” - II miejsce –Nikola Santiago -I LO Busko-Zdrój za piosenkę „Jaka róża taki cierń”
- III miejsce – Dominika Hamera –II Liceum Ogólnokształcące Sosnowiec za piosenkę „Jawa”
Nagroda Publiczności: Kamil Ryński, Natalia Mastalerz za piosenkę „Miętowe pocałunki”
Wyróżnienia:
1. Zespół SG nr1 Busko-Zdrój za piosenkę „Pokolenie”
2. Magdalena Skwark SG w Podgajach za piosenkę „To nie ja”
3. Gabriela Płanica ZSS Busko-Zdrój za piosenkę „Śpiewka 1920”
4. Schola Albertowe Słoneczka Busko-Zdrój za piosenkę ‘Śpiewająco”
5. Paula Milner SG Pińczów za piosenkę „Jaka róża, taki cierń”
6. Klaudia Borkowska SOSW Busko-Zdrój za piosenkę „Zakazany owoc”
7. Justyna Durnaś ZSP nr1 Busko-Zdrój za piosenkę „Jestem kobietą”
8. Martyna Kielin LO Busko-Zdrój za piosenkę „Za szybą”
9. Zespół Delta Busko-Zdrój za piosenkę „Wznieś serce nad zło”
10. Dominika Soboń SOSW dla NR Busko-Zdrój za piosenkę „Wesoła szkoła”
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju składa podziękowania następującym firmom i osobom prywatnym, które wsparły finansowo i rzeczowo Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej „Jacek Cygan 2013”:
- Bank Spółdzielczy SA
- Zakład Kotlarski SAS
- Dolina Nidy SA
- Nida Media sp. z.o.o.
- Motozbyt
- Nadwiślański Bank Spółdzielczy
- Uzdrowisko Busko-Zdrój
- Agropom
- Hotel Gromada
- Hotel Dersław
- Bank Santander
- PHU Sezam
- Hurtownia Sawa
- Hurtownia KiM
- Sanatorium Nida
Tekst: p.Małgorzata Bębenek
Zdjęcia: p. Piotr Kaleta, p. Agnieszka Kempa
Więcej zdjęć w fotogalerii
Obejrzyj występy finalistów na stronie busko.com