Na początku grudnia ubiegłego roku Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju zorganizował w Buskim Samorządowym Centrum Kultury IX Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej „Marek Dutkiewicz 2016”, o którym pisaliśmy już w Kwartalniku Edukacyjnym.
W przeddzień wydarzenia koło dziennikarskie naszego Ośrodka działające pod opieką Małgorzaty Bębenek zorganizowało także spotkanie autorskie z Markiem Dutkiewiczem w sanatorium Marconi.
Ten wybitny autor ponad tysiąca tekstów piosenek, literat, scenarzysta, dziennikarz i wydawca, a także osobowość telewizyjna, był również gościem honorowym i przewodniczącym Jury na wspomnianym Turnieju Piosenki.
W przygotowania do wieczoru autorskiego włączyli się wszyscy członkowie redakcji szkolnego kwartalnika „Z Górki”, a szczególną rolę odegrały: Patrycja Rutkowska z Policealnej Szkoły Administracji i Jowita Szenejko z I klasy Liceum Ogólnokształcącego, które poprowadziły rozmowę z zaproszonym gościem. Podczas przygotowań pytań do wywiadu oraz ćwiczeń w zakresie emisji głosu, dykcji i intonacji, korzystały z pomocy nauczycieli: Agaty Wolskiej i Teresy Wójcik. Spotkanie autorskie zgromadziło pełną salę koncertową kuracjuszy, mieszkańców Buska, a także uczniów, nauczycieli i dyrekcję naszego Ośrodka, którzy zajęli pierwsze rzędy. Choć w tle słychać było przyjemne, melodyjne dźwięki najbardziej znanych piosenek gościa, atmosfera na scenie była napięta. Szczególnie dla Jowity było to stresujące przeżycie, ponieważ był to jej dziennikarski debiut. Patrycja natomiast stawała w tej roli po raz drugi – w roku poprzednim miała zaszczyt prowadzić wywiad z Andrzejem Poniedzielskim – bohaterem VIII edycji Turnieju Piosenki Poetyckiej, ale wówczas była to mniej oficjalna sytuacja, bo rozmowa toczyła się podczas przerwy w przesłuchaniach, w kawiarni Cynamonowej w BSCK.
Gdy obie dziewczyny przygotowały już dyktafon i w myślach powtarzały przygotowane pytania, na scenę pięknej klasycystycznej sali wszedł przystojny, wysoki pan w średnim wieku, ale ubrany młodzieżowo: w skórzaną marynarkę, ciemne dżinsy, T-shirt w paski i sportowe buty. Na stole obok wyeksponowane były dwie jego książki: „Jolka, Jolka, pamiętasz” i wiersze dla dzieci „Żaba w Afryce”. Rozmowa potoczyła się bardzo ciekawie. Autor takich przebojów jak: : „Słodkiego, miłego życia”, „Windą do nieba”, „Chodź pomaluj mój świat”, opowiadał o historii i okolicznościach powstania tych piosenek. Bardzo zabawnie wspominał swoje dzieciństwo i młodość, przytaczał liczne anegdoty z życia gwiazd i swoich przyjaciół. Szczególnie jedna, opisana zresztą w książce „Jolka, Jolka pamiętasz” utkwiła nam w pamięci; Oto podczas którejś zimy nasz gość wybrał się z Andrzejem Mleczko, swoim serdecznym przyjacielem, na spacer. Mleczko, znany skądinąd satyryk, ciągnął sanki z opatuloną szczelnie swoją roczną córeczką Ewą. Wędrowali tak i gadali o tym i o owym. Pod lasem zatrzymali się, aby zmierzyć wzrokiem szmat drogi, którą przebyli… Tu zatrzymajmy się nieco i oddajmy głos samemu autorowi: „Za nami leżała bezkresna śnieżna równina, natomiast w sankach nie leżał nikt. Nie widać było najmniejszego śladu zguby. Zaczęliśmy histeryczne poszukiwania. Dobre pół kilometra za nami, w śnieżnym rowie leżało dziecko. Sine nieco. Nie płakało nawet, dokładnie zakneblowane śniegiem. Złapałem sanki, Mleko córkę i pędem kopnęliśmy się do dom. Sanki do sieni, dziecko do wanny pod ciepłą wodę. W domu nie było nikogo, dziecko nie złapało nawet kataru. Sprawa przyschła.” Ta barwnie opowiedziana anegdota była zachętą do przeczytania książki „Jolka, Jolka pamiętasz”, która zawiera podobnych dziesiątki. Publiczność miała okazję dowiedzieć się także, że autor ma kilkanaście lat młodszą żonę- piosenkarkę Joannę Dark i trzynastoletniego syna Ksawerego, dla którego przed laty pisał wiersze, wydane dziś w zbiorku pod tytułem „Żaba w Afryce”.
Na zakończenie, jak zawsze w takich wypadkach miał miejsce krótki dialog z gościem, który podsumował go konkluzją: „Czasy ponure, chrońmy kulturę”. Nasze młode adeptki sztuki dziennikarskiej mogły w tym momencie zrzucić wreszcie brzemię tremy, choć nie na długo, bo kolejnego dnia czekało większe może wyzwanie –konferansjerka podczas IX Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej „Marek Dutkiewicz 2016”.