Niestety współcześnie zarówno praca zawodowa jak i nauka wiąże się z kilkugodzinnym przebywaniem przed komputerem, zatem siedzeniem na krześle praktycznie bez ruchu. Regularna długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną wielu urazów oraz zmian przeciążeniowych w obrębie aparatu ruchu. Dochodzi do nich ponieważ ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej przez tak wiele godzin. W znacznym stopniu przyczynia się to do osłabienia aparatu mięśniowego, szczególnie mięśni utrzymujących prawidłową postawę ciała, tzw. mięśni posturalnych. W czasie pracy przy komputerze warto przestrzegać następujących zasad: często zmieniać pozycję ciała, robić przerwy, myszkę trzymać lekko, dbać o odpowiednią temperaturę dłoni, wstawać i spacerować, nie uderzać zbyt mocno w klawiaturę, wykonywać ćwiczenia fizyczne. Nawet kilkuminutowe ćwiczenia fizyczne przy komputerze poprawią krążenie (krwi i limfy), a co za tym idzie ukrwienie mięśni i narządów wewnętrznych, zapobiegając stanom zapalnym, a także uskutecznią przewodnictwo w nerwach obwodowych.
Poznajcie kilka przykładowych ćwiczeń, które można wykonać przy komputerze:
rozciąganie palców uwolni je od napięć spowodowanych powtarzającymi się ruchami
- Po kolei szybko zginaj palce, zaczynając od najmniejszego. Zaciśnij je w pięść. Kciuk na zewnątrz pięści powinien obejmować palec wskazujący.
- Zaciskając mocno pięści, zegnij ręce w nadgarstkach (łokcie są nieruchome) i przekręć je tak, aby pięści znalazły się naprzeciwko siebie. Możesz je zderzyć kostkami u nasady palców. Powtórz 8 razy.
- Unieś ręce na wysokość oczu-dłonie grzbietem do twarzy, palce szeroko rozstawione-rozciągnij je jak najmocniej.
wzruszanie ramionami zlikwiduje napięcia ramion, szyi oraz rozluźni górną część ciała
- Zrób głęboki wdech i unieś ramiona jak najwyżej.
- Trzymaj je uniesione i napięte, wstrzymując oddech i licząc w myślach do pięciu.
- Szybko wyrzuć z siebie całe powietrze, opuszczając energicznie ramiona. Powtórz 4 razy.Jest jeszcze wiele innych ćwiczeń przy komputerze , które razem z pracownikami administracji i nauczycielami SOSW wykonaliśmy wspólnie na krzesłach, fotelach…
To naprawdę działa, tylko spróbujcie.
Opracowała: Magdalena Zoch