„Być tam, gdzie wszystkim wystarcza miłość” – czyli trzy dni z piosenką Mirka Breguły i zespołu Universe.
Zakończyła się jubileuszowa X edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej, zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, a poświęcona w tym roku twórczości Mirka Breguły. Nie wszystkim wiadomo, że ten znany lider zespołu Universe, to także poeta, kompozytor, aranżer i gitarzysta, którego 10 rocznica śmierci minęła właśnie 2 listopada br. Organizatorzy zaprosili na tegoroczny turniej Jego syna Tomasza oraz siostrę Beatę Haładus. Gościem honorowym był także Henryk Czich – przyjaciel Mirka, współzałożyciel zespołu i obecny jego lider. Ci goście zasiedli właśnie w Jury, podobnie jak sponsorzy Turnieju: Anna Karwat- Prezes Banku Spółdzielczego w Busku-Zdroju, Tomasz Banach – Dyrektor oddziału Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Busku-Zdroju i Marcin Nurek- Dyrektor sanatorium Marconi. Tegorocznej edycji towarzyszyło motto zaczerpnięte z jednej z piosenek Mirka Breguły: „Lubię być tam, gdzie wciąż słychać śpiew, gdzie wszystkim wystarcza miłość”. Patronatem honorowym tradycyjnie objęli imprezę : Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój i Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., które było współorganizatorem wydarzenia. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Świętokrzyska, TVP3 Kielce, Telewizja Ponidzie, Echo Dnia, Radio Kielce, Tygodnik Ponidzia, Milart Studio i portal busko.com.pl.
TURNIEJOWA RETROSPEKCJA
Po powitaniu kwiatami zaproszonych Gości i wręczeniu pamiątkowych grawertonów sponsorom- przedstawicielom: Zakładu Kotlarskiego SAS, Banku Spółdzielczego oraz Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego, została też przypomniana historia dotychczasowych Turniejów. Małgorzata Bębenek- pomysłodawczyni i koordynator wszystkich dotychczasowych edycji, wspomniała o początkach: „Herbertiadzie” i zaproszeniu na nią żony Zbigniewa Herberta, pani Katarzyny Herbertowej, „Stachuriadzie”, „Grechutiadzie” i patronacie honorowym nad nią Danuty Grechuty, Turnieju Piosenki Wojciecha Młynarskiego – honorowego gościa i jego planach na wystąpienie z własnym recitalem na buskiej scenie; i kolejnych turniejach ogólnopolskich: Jonasza Kofty, z koncertem jego piosenek w wykonaniu Hanny Banaszak, Agnieszki Osieckiej
z Agatą Passent- jej córką w roli gościa honorowego, a wreszcie ostatnich Turniejów Piosenki Poetyckiej, z równie znamienitymi gośćmi: Jackiem Cyganem, który opisał swój udział w tym wydarzeniu w swojej książce „Życie jest piosenką”, Andrzejem Poniedzielskim i Markiem Dutkiewiczem. Jak się okazuje, zdarza się,że ci wielcy twórcy piosenki, utrzymują później kontakt z laureatami Grand Prix i wspierają ich w osiąganiu dalszych sukcesów. W ten sposób młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo nie tylko rozwija swoje pasje, ale i pomaga w rozwijaniu talentów swoim pełnosprawnym rówieśnikom. To rzeczywiście nowy wymiar integracji, który przynosi niezwykłe rezultaty w pracy pedagogów tej placówki.
NA NIERÓWNEJ AMPLITUDZIE EMOCJI
17 listopada w sali koncertowej sanatorium Marconi zainaugurował festiwal dyrektor Ośrodka Waldemar Wójcik, a głos zabrali: wicestarosta Buski Stanisław Klimczak, który podkreślił, że organizowany przez Ośrodek niezmiennie od 10 lat Turniej Piosenki Poetyckiej jest prawdopodobnie jedyną w Polsce imprezą organizowaną przez młodzież niepełnosprawną, a skierowaną do pełnosprawnych rówieśników. Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. pan Wojciech Legawiec, życzył młodzieży sukcesów i nie wykluczył współpracy w kolejnych edycjach. Na scenie zaś zaprezentowało swoje talenty 19 solistów i zespołów wokalno-instrumentalnych zakwalifikowanych do finału z sześciu województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego. Poziom wokalny uczestników był wysoki. Niepełnosprawna młodzież Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z satysfakcją i pełnym oddaniem pełniła tego dnia wszystkie ważne funkcje organizacyjne i techniczne. A w sali widowiskowej usłyszeliśmy piosenki na nierównej amplitudzie emocji: od kompozycji pełnych energii i pasji, jak „Bahama yellow”, „Ja taki fajny gość”, protest songów– „Blues na wpół do piątej rano”, po pełne melancholii ballady, jak w przypadku: „Deszczowej nieznajomej w parku”, czy „Zostań ze mną”.
NAJMŁODSZE TALENTY
W najmłodszej kategorii wiekowej największy aplauz widowni wywołała młoda artystka, Kinga Wołoszyn, która wystąpiła jako pierwsza, wystylizowana na „fajnego gościa” w kapeluszu. Zachwyciła wszystkich nie tylko mocnym głosem, ale pełnym swobody i nonszalancji ruchem na scenie. Piosenką „Ja taki fajny gość” zdobyła sobie I miejsce. Niemniej zachwycająca, aczkolwiek utrzymana w innej tonacji,była kreacja Amelii Cierpiał – młodziutkiej, utalentowanej skrzypaczki z Częstochowy,która wykonała na tym instrumencie własną, pełną nostalgii kompozycję i przy przejmującym dźwięku dzwonów zaintonowała piosenkę „Mr Lennon”, zajmując tym samym II miejsce. Ta najmłodsza kategoria wiekowa obfitowała w talenty wokalne i Jury zdecydowało się przyznać II miejsce ex aequo za „Żyje się tylko raz” dla Oliwii Kopiec ze Szkoły Podstawowej w Radomsku – sympatycznej blondyneczki z dwoma kucykami, pełnej ekspresji na scenie i obdarzonej głosem niezwykłej barwy. Bardzo podobała się Natalia Wróbel z Kazimierzy Wielkiej, która piosenką „Zacznij od dziś” wyśpiewała III miejsce w konkursie. Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Beraz Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach za wzruszające wykonanie piosenki Mirka Breguły „Tak musi być”, w którym zawarła starcie żywiołowej, dionizyjskiej wręcz radości życia, z nostalgicznym, egzystencjalnym zamyśleniem nad jego sensem.
MUZYCZNA OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I MIŁOŚCI MIRKA BREGUŁY
W kategorii wiekowej 13-15 lat zachwyciła nas młoda artystka, Julia Chmielarska ze Szkoły Społecznej i. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku, która w piosence „Taki już los” pokazała cała skalę swoich możliwości wokalnych.Ta trzynastoletnia dziewczynka o dojrzałym, profesjonalnie brzmiącym głosie, niezwykle sugestywnie oddała mroczny, ciężki klimat, pełen beznadziei i wieloznacznych metafor, daleko od universowej krainy łagodności. Bardzo spodobała się Julia Drożdżyńska z Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach ( województwo łódzkie) i jej wykonanie hitu zespołu Universe, śpiewanego przed laty przez Mirka Bregułę z Beatą Kozidrak – piosenki „Tyle chciałem ci dać”, będącej dramatycznym zapisem wirtualnej rozmowy z ukochaną żoną. Julia otrzymała ponadto Nagrodę Specjalną za ogólny wyraz artystyczny, ufundowaną przez Annę Mazur – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola i Szkoły Podstawowej „Smerfuś”.Pięknie zaprezentował się duet „Siostry”( Emilia i Nikola Kozioł z Opatowca), który wystąpił z piosenką „Zostań ze mną”- otrzymały od Jury miejsce trzecie. W tej kategorii były też dwa wyróżnienia:dla Oliwii Ślipek
z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, śpiewającej „Deszczową nieznajomą w parku” oraz dla Nikoli Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu za swingujący „Mijam jak deszcz”- utwór napisany pod koniec życia Artysty, tuż przed jego śmiercią, będący dramatycznym, choć bardzo cichym wołaniem o pomoc, wołaniem, którego nikt nie usłyszał… Co ciekawe, młodsze kategorie obfitowały w talenty wokalne, co zaowocowało przyznaniem większej liczby nagród niż w najstarszej grupie wiekowej…
GRAND PRIX DLA BUSKA-ZDROJU!
Ale to właśnie spośród tej najstarszej kategorii Jury wyłoniło laureatów Grand Prix.
W tym roku bowiem ta najważniejsza nagroda, ufundowana przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, nie opuściła Buska-Zdroju, jak to było przez ostatnie pięć lat. Bo właśnie w 2012 roku tę nagrodę otrzymała z rąk pani Jagi Kofty nasza wychowanka Klaudia Borkowska. Tym razem Jury przyznało Grand Prix Aleksandrze Pobiedze i Mateuszowi Więckowskiemu, akompaniującemu jej na gitarze – uczniom I Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki za przejmujące wykonanie piosenki „Mr Lennon”, którą zespół Universe zadebiutował , zdobywając nią II miejsce na Festiwalu w Opolu w 1983r. Wykonanie Oli było tak autentyczne, że nie tylko jej, ale i wielu widzom łzy wzruszenia zalśniły w oczach… Bo, jak stwierdzili w swej zapowiedzi konferansjerzy – mit Breguły wciąż trwa – „Jego głos, jego styl – pozostał w wielu z nas…”. Nagrodę wręczył Laureatom Karol Kliś Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Administracyjnego Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
A Mirek Breguła – Wielki Nieobecny na tym turnieju – uśmiechał się wciąż z portretu scenicznego wyeksponowanego na scenie, zasłaniając sobie dłonią część twarzy, jakby nie mógł wyjść ze zdumienia, że jego piosenki po trzydziestu pięciu latach od debiutu, wciąż jeszcze śpiewa młodzi…
Bardzo wzruszony był Tomasz Breguła, syn Artysty. Podczas rozmowy po festiwalu, gdy otrzymywał podziękowanie za obecność, dzięki której na scenie buskiej mieliśmy cząstkę Mirka Breguły, załamał mu się głos… Mówił, że nawet dziś trudno mu słuchać piosenek Ojca, tak bardzo są dramatyczne i pełne wewnętrznego rozdarciu. Emocji nie kryła także Pani Beata Haładus podczas wywiadu, którego udzielała uczennicom z koła dziennikarskiego działającego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.
LATAWCE MARZEŃ…DOPÓKI JEST NADZIEJA
Wiele przeżyć dostarczył publiczności występ trio z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie. Paulina Sadowska, Joanna Gradzik z Jarosławem Gałką zaśpiewali przejmującą w warstwie słownej piosenkę „Latawce marzeń”, w której zawarły taki ładunek emocji, że Jury nagrodziło ich I miejscem.Otrzymali też Nagrodę Specjalną od pani dyrektor Anny Mazur. Na drugim miejscu uplasowała się Anna Mądziel z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu z piosenką „Dopóki jest nadzieja”, w której pogodne, pełne nadziei przesłanie, kontrastowało z nostalgiczną, przejmująco smutną warstwą muzyczną. Miejsca trzeciego ani wyróżnień Jury nie przyznało w tej kategorii.Twórczość Mirka Breguły to mieszanka popu, rocka i bluesa –ponad 150 piosenek, będących świadectwem jego nieustających muzycznych poszukiwań. Młodzież uczestnicząca w tym festiwalu wybrała piosenki o miłości, dramatycznych zmaganiach ze sobą, ale nie pozbawionych nadziei. I rzeczywiście miłość i nadzieja to słowa-klucze tego repertuaru. Publiczności podobały się także piosenki nienagrodzone tego dnia pr\zez Jury, między innymi: „W perły zmienić deszcz” w wykonaniu Natalii Sikory z Liceum Ogólnokształcącego z Kazimierzy Wielkiej, czy „Wołanie przez ciszę” Zuzanny Żybuli z Mielca. Pięknie zaprezentował się również zespół SMS, kilkanaście dziewczyn w białych sukniach z akompaniamentem gitary i keyboardu, Bartek Dudzik z Mielca w czarnej skórze, śpiewający basem „Bahama yellow”, czy Agata Zatorska z piosenką „Bo to taka piękna miłość”. Nagrodę Publiczności zdobył duet ze Szkoły Podstawowej ze Zbludowic: Aleksandra Kaleta i Monika Borecka, uroczym wykonaniem piosenki „Dopóki jest nadzieja”. Całość Turnieju zakończyło wzruszające „Epitafium dla Mirka Breguły”, które wykonał po raz pierwszy na buskiej scenie wieloletni fan Universe – Zbyszek Wiśniewski z Palonek koło Stopnicy. Podczas tej pieśni, będącej hołdem oddanym swemu idolowi, Henryk Czich zbliżył mikrofon do plakatu, jakby Mirek miał za chwilę zagrać i zaśpiewać ze swoim fanem
i spełnić wreszcie jego skryte marzenie…
UNIVERSE KONCERTOWO I HENRYK CZICH EWANGELIZACYJNIE
W sobotę 18 listopada odbył się koncert zespołu Universe zorganizowany przez Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. i Powiat Buski w 35 rocznicę jego powstania. Zebrana licznie publiczność usłyszała najbardziej znane przeboje Mirka Breguły i Henryka Czicha: „Wołanie przez ciszę”, „Daj mi wreszcie święty spokój”, „W taką ciszę” i wiele innych. Na koncert przyjechała licznie grupa fanów Universe, towarzysząca, jak się dowiedzieliśmy, wiernie zespołowi, we wszystkich trasach. Przyjechali z olbrzymim banerem:” Przyjaciele zespołu Universe”, którego, ze względu na niewielką scenę sali koncertowej sanatorium Marconi, nie mogli rozwiesić. Ich żywiołowe reakcje, taniec po obu stronach sceny podczas największych hitów zespołu robiły wrażenie na buskiej publiczności. Pod koniec koncertu, liderowi Universe udało się porwać z miejsc całą widownię, która śpiewała i tańczyła podczas śpiewanych piosenek zespołu.
W niedzielę 19 listopada natomiast, dzięki staraniom prałata Księdza Marka Podymy, w kościele Św. Brata Alberta odbył się koncert ewangelizacyjny Henryka Czicha, który śpiewał własne kompozycje z płyty „Jak Anioł Gabriel” i dawał świadectwo swojego nawrócenia sprzed 10 lat. Okazało się, że Henryk Czich to artysta do tańca i do różańca. Ten muzyczny weekend z piosenką Mirka Breguły, Henryka Czicha i zespołu Universe był wyjątkowo różnorodny i zapewne każdy, kto lubi być tam, gdzie słychać śpiew, mógł znaleźć coś dla siebie…
MB
WERDYKT JURY X OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU PIOSENKI POETYCKIEJ „MIREK BREGUŁA 2017”
GRAND PRIX (aparat fotograficzny Nikon i pamiątkowy grawerton)–Aleksandra Pobiega, Mateusz Więckowski. I LO im. Tadeusza Kościuszki Busko-Zdrój
Kategoria 9-12 lat
I miejsce ( tablet )– Kinga Wołoszyn z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
II miejsce (słuchawki Razer Kraken)– Oliwia Kopiec – ze Szkoły Podstawowej w Radomsku
II miejsce ex aequo (słuchawki Razer Kraken)– Amelia Cierpiał ze Szkoły Podstawowej nr 31
w Częstochowie
III miejsce (głośnik JBL) – Natalia Wróbel ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego
w Opatowcu
Wyróżnienie (słuchawki Philips): Zuzanna Bera z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach
Kategoria 13-15 lat
I miejsce ( tablet) –Julia Chmielarska ze Szkoły Społecznej im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku
II miejsce (słuchawki Razer Kraken)– Julia Drożdżyńska z Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach ( woj. łódzkie)
III miejsce (głośnik JBL) – Emilia i Nikola Kozioł z Muzeum Ziemi Koszyckiej
Wyróżnienia (słuchawki Philips): Oliwia Ślipek z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, Nikola Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu
Kategoria 16-12 lat
I miejsce ( tablet )– Trio : Paulina Sadowska, Joanna Gradzik, Jarosław Gałka z SOSW w Broninie
II miejsce (głośnik JBL)–Anna Mądziel z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu
Nagroda Publiczności ( tablet Lenovo):duet: Aleksandra Kaleta, Monika Borecka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo kieruje podziękowania za pomoc finansowa i rzeczową dla sponsorów X Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej „Mirek Breguła 2017”:
• Zakładowi Kotlarskiemu SAS w Busku-Zdroju
• Bankowi Spółdzielczemu w Busku-Zdroju
• Nadwiślańskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Solcu-Zdroju
• Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A.
• Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego
• Starostwu Powiatowemu
• Burmistrzowi MiG Busko-Zdrój
• Zakładowi Produkcyjnemu Siniat Sp. z o.o. w Leszczach
• Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Smerfuś” i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju
• Hurtowni Sawa w Busku-Zdroju
• Zakładowi Foto Studio 2000 w Busku-Zdroju
• Milart Studio z Buska-Zdroju
Dziękujemy również Dyrekcji Buskiego Samorządowego Domu Kultury za udostępnienie nagłośnienia i oświetlenia podczas imprezy.