W dniu 17 lutego 2010 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste posumowanie I Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
Celem projektu, w którym uczestniczyli również uczniowie SOSW, było promowanie doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości wśród młodzieży.
Tematyka spotkań przeprowadzonych na terenie naszej szkoły była dopasowana do zainteresowań młodzieży, dotyczyła wyboru dalszego kształcenia, rozwoju zawodowego, możliwość otwarcia własnej działalności i związanych z tym przepisów prawnych. Pełniony był dyżur doradcy zawodowego i uczniowie chętnie korzystali z tej formy poradnictwa. Efektem końcowym OTK było przedstawienie własnej kariery, wymarzonego zawodu, w formie plakatu, prezentacji multimedialnej lub opisu.
Uczennice naszej szkoły Gabriela Michałek kl. III B i Natalia Lemańczyk kl.II LO zostały wyróżnione w projekcie OTK. Przedstawiły na forum swoje prace konkursowe: „Każdy ma marzenia i dąży do ich realizacji”. Ich prace wzbudziły emocje u wszystkich uczestników spotkania. Bardzo się cieszymy i gratulujemy naszym wychowankom.Droga do osiągnięcia celu jest czasem trudna, wymaga wiele pracy i walki ze sobą, ale nagroda jaka Was czeka to samodzielność i możliwość wyboru. A to właśnie daje człowiekowi poczucie wartości i satysfakcji.
Poniżej przedstawiamy wyróżnione prace
Gabriela Michałek kl. III ZSZ
„Po ukończeniu obecnej szkoły, zamierzam iść do liceum. Moim marzeniem jest zostać psychologiem, wybrałam ten zawód ponieważ bardzo lubię przebywać i rozmawiać z ludźmi. Jestem komunikatywna, umiem wysłuchać i doradzać a ta zaleta jest ważna w wykonywaniu tego zawodu.
Chciałabym pracować z dziećmi i młodzieżą, poznawać ich problemy i pomagać im je rozwiązywać. O psychologu mówi się, że jest „lekarzem dusz” – to bardzo piękne określenie. Uważam, że wyleczenie ludzkiej duszy jest bardzo trudne.
Moja niepełnosprawność fizyczna, niedoskonałość mojego ciała powoduje, że patrzę na ludzi poprzez ich duchowość. Wydaje mi się, że ludzie są bardzo piękni wewnętrznie, tylko czasem boją się to pokazać na zewnątrz. Często w taki sposób „ukrywają” się niepełnosprawni. Chciałabym pomagać im uzewnętrzniać swoją duszę, aby umieli eksponować swoje bogate, piękne i niepowtarzalne wnętrze.
Pragnę motywować ich do spełniania swoich marzeń, realizacji siebie, mimo licznych barier wynikających z niepełnosprawności. Przecież niedoskonałość ciała nie może w żaden sposób przekreślać człowieka! Jestem niepełnosprawna ! Tak, właśnie tak jest! Ale jestem wartościowym człowiekiem – wiem to.
Realizuje swoje pasje i chcę, żeby inni też to robili. Marzę, że wreszcie zaczniemy być postrzegani przez piękno naszych dusz, a nie przez wózek inwalidzki czy kule. Obserwując swoje koleżanki i kolegów w Ośrodku wiem, że miałabym dużo do zrobienia. Jako osoba niepełnosprawna byłabym bardzo wiarygodna. Myślę, że w zawodzie psychologa byłby to atut a nie przeszkoda”.
Natalia Lemańczyk kl. II LO