W ramach Projektu „Inwestuj w siebie 2”
Wycieczka do Warszawy miała miejsce w sobotę, 18 maja 2013r. Jak zwykle koordynatorki Projektu p. Izabela Andruszkiewicz i p. Agnieszka Boduszek zadbały o ciekawy program wyjazdu. Uwzględniał on m.in. zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta i Centrum Nauki Kopernik.
A oto przebieg naszej wycieczki.
Grób Nieznanego Żołnierza – pomnik znajduje się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego ideą było i jest oddanie należnego hołdu wszystkim, którzy poświęcili życie w walce za ojczyznę.
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie został wystawiony jako wyraz wdzięczności za obronę Warszawy w 1920 roku.
Szlak multimedialnych „Ławeczek Chopina” wyznaczony przez miejsca
związane z młodością Fryderyka. Po naciśnięciu guzika można posłuchać wybranego fragment utworu tego wybitnego kompozytora.
Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Stare Miasto wyznacza Plac Zamkowy i stojący przy nim Zamek Królewski – wzniesiony w XV w. i od początku XVII do końca XVIII w. stanowił centrum polityczne i administracyjne Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pośrodku Placu Zamkowego wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy.
Na ulicy Świętojańskiej stoi Bazylika św. Jana Chrzciciela – miejsce, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja. Obecnie spoczywa tu wiele zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Prymas Stefan Wyszyński oraz Prymas Józef Glemp.
Ulica Świętojańska prowadzi do samego serca warszawskiego Starego Miasta – Rynku, pośrodku którego stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Syrena to symbol Warszawy, od początku XX wieku znajduje się w herbie miasta.
Kolejne zabytki na trasie wycieczki: Barbakan i pozostałości murów obronnych Warszawy z poł. XV w. oraz Pomnik Małego Powstańca upamiętniający bohaterskie dzieci walczące w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.
Centrum Nauki Kopernik – tu uczymy się poprzez obserwację, ale przede wszystkim doświadczanie. Na powierzchni 22 tys. m² można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym skomplikowane zjawiska zachodzące w przyrodzie stają się zrozumiałe. I jednocześnie świetnie się przy tym bawić. Nie ma wyznaczonej ścieżki zwiedzania, zwiedzający sam decyduje, co i kiedy chce zobaczyć.
Nasza podróż zbliża się do końca. Jeszcze tylko smaczny obiad w Centrum Nauki Kopernik i krótki postój na trasie.
Szkoda, że to ostatnia wycieczka z Projektu „Inwestuj w siebie 2”.
Więcej zdjęć w Fotogalerii (kliknij)