w ramach Projektu „Równe szanse – lepsza przyszłość”
„Kiedy człowiek zmęczony jest Londynem, zmęczony jest życiem”
Prawdziwość słów Samuel’a Johnson’a mieli szansę sprawdzić uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju (SOSW) uczestnicząc w dniach 11-17 kwietnia 2012r. w wycieczce do Londynu – stolicy Wielkiej Brytanii. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu PO KL „Równe szanse – lepsza przyszłość” i był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jak to się wszystko zaczęło?
W bieżącym roku szkolnym SOSW realizuje dwa projekty unijne. Jeden z nich skierowany jest do uczniów szkół kształcenia ogólnego, tj. liceum i gimnazjum. Kładzie on nacisk m.in. na rozwój umiejętności językowych. Wsparciem w ramach projektu zostało objętych 54 uczniów, część z nich brała udział w zajęciach pozalekcyjnych
z języka angielskiego, na których rozwijali umiejętności posługiwania się językiem Szekspira. Wśród zadań realizowanych w ramach projektu była 7-dniowa wyprawa do Londynu. Celem wyjazdu było stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia i wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności językowych w rzeczywistych sytuacjach życia codziennego.
By wziąć udział w wycieczce młodzież musiała przystąpić do szkolnego konkursu z języka angielskiego. Został on przeprowadzony w lutym tego roku. Polegał on na rozwiązaniu testu sprawdzającego kompetencje językowe beneficjentów projektu (dostępny na stronie www.sosw.busko.pl). Dziesięciu uczniów, tj. 5 dziewcząt i 5 chłopców, którzy najlepiej napisali test dnia 11-go kwietnia 2012 roku wyruszyło w pierwszą zagraniczną podróż swojego życia.
Komu w drogę temu czas
Jedenastego kwietnia 2012r. o godzinie 10.00 Klaudia, Martyna, Ola, Natalia, Beata, Sebastian, Łukasz, Rafał, Piotrek i Damian wsiedli do busa na ulicy Rehabilitacyjnej 1
i rozpoczęli wycieczkę do jednego z największych miast w Unii Europejskiej – Londynu. Podróż trwała około 25 godzin, ale minęła dość szybko i przyjemnie. W ciągu dnia wszyscy uczestnicy podróży podziwiali piękne krajobrazy Polski, Niemiec, Holandii, Belgii i Francji. Wspólnie spędzony czas został również wykorzystany do powtórki zwrotów angielskich i ponownego przestudiowania mapy Londynu oraz trasy i programu naszej wycieczki. Po przejeździe Eurotunelem w godzinach porannych cała dziesiątka o jedną godzinę młodsza (ze względu na inną strefę czasową cofnęliśmy zegarki o 60 minut) znalazła się na terenie Zjednoczonego Królestwa i zaczęła swoją przygodę.
Wielokulturowy Londyn
Pierwszy dzień przywitał nas typową londyńską pogodą – padał deszcz, za chwilę świeciło słońce i ponownie po kilku minutach padał deszcze. Mimo to nie zrezygnowaliśmy i przenieśliśmy się w czasy średniowieczne zwiedzając obronną i pałacową budowlę monarchów Anglii – THE TOWER OF LONDON. Kolejny dzień obfitował w wiele estetycznych wrażeń podczas spaceru po
królewskich parkach w centrum Londynu: HYDE PARK’u, położonym po obu
stronach jeziora Serpentine, GREEN PARK’u oraz ST. JAMES’ PARK’u. Tu
delektowaliśmy się pięknem wiosny podziwiając niespotykany w Polsce
drzewostan. Następnie zobaczyliśmy ŁUK Z POMNIKIEM WELLINGTONA –
zwycięscy Napoleona pod Waterloo, PAŁAC BUCKINGHAM – rezydencję
królewską, VICTORIA MEMORIAL – pomnik królowej Wiktorii oraz
reprezentacyjną aleję THE MALL.
Po sesji zdjęciowej przed pałacem królewskim ruszyliśmy w drogę do tajemniczego miejsca jakim jest STONEHENGE. Dokładny opis, historię i znaczenie tego mistycznego miejsca mogliśmy poznać dzięki anglojęzycznym audioprzewodnikom, które otrzymał każdy z nas przed wejściem na teren kamiennego kręgu. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy jedną z rezydencji króla Henryka VIII – HAMPTON COURT.
Sobotnie zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w OBSERWATORIUM KRÓLEWSKIM w GREENWICH, które wyznacza przebieg południka zerowego. Każdy z nas miał okazję znaleźć się na dwóch półkulach (wschodniej i zachodniej) i w dwóch różnych strefach czasowych w tej samej chwili, stając lewą noga na wschodzie a prawą na zachodzie, lub na odwrót. Z Greenwich wróciliśmy do centrum Londynu i dołączyliśmy do grona celebrytów z całego świata w MUZEUM FIGUR WOSKOWYCH MADAME TUSSAUD. Spacerując między gwiazdami filmu, muzyki, sportu i polityki pstrykaliśmy zdjęcia szukając swoich ulubieńców.
Prócz naturalnej wielkości figury znanych i lubianych, Muzeum Madame Tussaud bawi gości filmami 4D, komnatami strachu oraz niezapomnianą przejażdżką londyńską taksówką podczas której pasażerowie poznają historię miasta. W drodze powrotnej do hotelu zobaczyliśmy jeszcze PICCADILLY CIRCUS- serce stolicy Anglii, TRAFALGAR SQ z pomnikiem Nelsona, dzielnicę chińską CHINATOWN, DOWNING STREET – siedziba premiera oraz najsłynniejszy dom towarowy świata – HARRODS.
Następny dzień to „Dzień muzeów”. Dopołudniowe godziny niedzieli
spędziliśmy w MUZEUM HISTORII NATURALNEJ, gdzie podziwialiśmy eksponaty
z 5 głównych działów: botaniki, entomologii, mineralogii, paleontologii
i zoologii, doświadczyliśmy symulowanego trzęsienia ziemi oraz
spotkaliśmy się oko w oko z T-rex’em.
Następny cel naszej muzealnej wędrówki to BRITISH MUSEUM – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, gdzie oglądaliśmy rzeźby z ateńskiego Partenonu, mumie egipskie i wiele innych osiągnięć starożytnej Grecji, Rzymu czy Egiptu. Na Zakończenie dnia coś dla zakupoholików – dotarliśmy na najdłuższą ulicę handlową w Europie – OXFORD STREET, gdzie zakupiliśmy pamiątki z tego pięknego miasta.
I nadszedł ostatni dzień naszego pobytu. Wykorzystując wspaniałą pogodę udaliśmy się na spacer po centrum stolicy zwiedzając po drodze ST. PAUL’S CATHEDRAL, WHITEHALL – ulica stanowiąca ośrodek władzy politycznej w Anglii, TOWER BRIDGE, GMACH PARLAMENTU wraz z BIG BEN’em, OPACTWO WESTMINSTER ABBEY – miejsce koronacji, ślubów i pochówku monarchów brytyjskich oraz CANARY WHARF – centrum biznesowe miasta.
Ze szczytu LONDYN EYE, największego koła obserwacyjnego na świecie,
oglądaliśmy panoramę miasta a na koniec odbyliśmy rejs po Tamizie.
Zafascynowani różnorodnością miasta i pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Ponownie „zanurzyliśmy się” naszym busem na głębokość ok. 70 metrów pod poziomem dna morza (Kanał La Manche) by z brytyjskiej wyspy przedostać się na stary kontynent.
mgr Agnieszka Boduszek
Więcej zdjęć w Fotogalerii