Zrealizowana w ramach Projektu „Inwestuj w siebie”
Wycieczka do Krakowa odbyła się 27 października 2010 roku. Wzięło w niej udział 40 uczniów Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Celem wycieczki było:
• Poznanie zabytków i historii Krakowa
• Kształcenie umiejętności rozpoznawania stylów w architekturze i malarstwie
• Przygotowanie do odbioru dzieła malarskiego
• Kształtowanie nawyku uczestniczenia w życiu kulturalnym
• Rozwijanie zainteresowań teatrem
• Kształtowanie kompetencji odbiorcy sztuki
• Wzbogacenie słownictwa uczniów
• Wyrównywanie szans edukacyjnych
Jeden dzień w Krakowie
W jesienny poranek wybraliśmy się do Krakowa, by odkryć urok i magię tego najpiękniejszego miasta w Polsce. Pomógł nam w tym krakowski przewodnik. Rozpoczął on wędrówkę od Wzgórza Wawelskiego, z którego rozpościerał się piękny widok na Wisłę i panoramę miasta. Poznaliśmy historię Krakowa i samego Wawelu. Weszliśmy do Krypty pod Wieżę Srebrnych Dzwonów, by oddać hołd Józefowi Piłsudskiemu oraz prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie Marii Kaczyńskiej, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Później rozpoczęliśmy wędrówkę po starych uliczkach Krakowa. Zajrzeliśmy na ul. Kanoniczą, gdzie zachowało się wiele renesansowych i barokowych kamienic z ozdobnymi portalami. Udaliśmy się również pod okno papieskie.
Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Znaleźliśmy się w świeżo odrestaurowanym budynku i przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak podaje przewodnik po Galerii w Sukiennicach. Ku naszemu zaskoczeniu nowoczesna, szklana winda nie działała. Mimo to nie zrezygnowaliśmy ze zwiedzania. Bo co to za problem dla niepełnosprawnych na wózkach, młodych ludzi wejście na drugie piętro? Żaden! Dzięki życzliwym kolegom z III A- Wojtkowi, Grześkowi, Mateuszowi i Dawidowi wszyscy znaleźli się w salach wystawowych. Mogliśmy zobaczyć arcydzieła pędzla Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego i Władysława Podkowińskiego.
W czasie, gdy my zachwycaliśmy się malarstwem polskim XIX wieku, winda została naprawiona. Mogliśmy opuścić Galerię w Sukiennicach bez większych problemów.
Będąc w Krakowie trudno nie pójść do teatru. Wybraliśmy sztukę łatwą i przyjemną w teatrze „ Bagatela” zatytułowaną „Okno na parlament” w reżyserii Pawła Pitera. Napisał ją współczesny mistrz angielskiej farsy Ray Cooney. Aktorzy zapewnili widzom dwie godziny wspaniałej zabawy.
Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć