Wojciech Młynarski: „Najmilej będę wspominał tę pełną salę i gorące reakcje publiczności w Busku…”
Wojciech Młynarski był gościem honorowym na Wojewódzkim Turnieju Piosenki Satyrycznej i Lirycznej zorganizowanym w 50-lecie jego pracy artystycznej przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju 29 marca 2012r. w BSCK.
Imprezę zainaugurowała Dyrektor Ośrodka, Pani Grażyna Grochowska, witając artystę, który, poproszony na scenę, dziękował za zaproszenie i w ciepłych słowach, wyraził swoje wzruszenie. Jak mówił później nieoficjalnie, po raz pierwszy miał okazję uczestniczyć w konkursie własnych piosenek, wykonywanych przez tak młodych uczestników.
Niezwykły klimat piosenek Wojciecha Młynarskiego współtworzyła artystycznie wysublimowana scenografia, utrzymana w wiosennej, ciepłej kolorystyce. Wzrok widzów przyciągał profesjonalny , olbrzymi czarny plakat przedstawiający śpiewającego Wojciecha Młynarskiego z napisem akcentującym, przypadający w tym roku, jubileusz 50- lecia pracy artysty. Olbrzymie, żółto-pomarańczowo-złote kartonowe róże pięknie komponowały z koszem wiosennych kwiatów, które wręczyli honorowemu gościowi niepełnosprawni uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Wojciech Młynarski otrzymał także od Organizatorów pamiątkowy grawerton i piękny album Ponidzia.
Konferansjerkę prowadzili niepełnosprawni uczniowie Ośrodka, poruszający się na wózkach. Z dużą swobodą, błyskotliwie i dowcipnie zapowiadali kolejne wykonania piosenek artysty. Sala widowiskowa wypełniona była po brzegi nie tylko dopingującą swoich kolegów i koleżanki widownią, ale także starszymi ludźmi. Wydawało się, że w większości byli to kuracjusze, którzy decydując się na poranek z Młynarskim, musieli przecież zrezygnować z przedpołudniowych zabiegów.
Uwagę Wojciecha Młynarskiego zwrócił przygotowany przez organizatorów i ustawiony w centralnym miejscu dwumetrowy drogowskaz z cytatami z jego piosenek, które od dawna już funkcjonują w naszym potocznym języku: „Róbmy swoje”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę”, „Lubmy się trochę”, „W co się bawić?” „Piłujemy gałąź, na której siedzimy” itp. W tle słychać było na korytarzu melodie jego niezapomnianych przebojów. Wszystko razem tworzyło niepowtarzalną aurę delikatnej ironii i finezyjnej rytmiki cechującej twórczość Wojciecha Młynarskiego.
W przerwie na obrady Jury zebrana licznie publiczność, mogła zagłosować na swojego faworyta, a następnie obejrzeć film dokumentalny o Wojciechu Młynarskim „Róbmy swoje”. Na korytarzu można było usłyszeć bardzo pochlebne komentarze dotyczące wykonawców, turnieju, czy jego organizacji. Najbardziej podobał się sam pomysł prowadzenia takiej imprezy przez osoby niepełnosprawne. Widzów nie zniechęciła przedłużająca się przerwa na obrady i większość z nich cierpliwie czekała na pojawienie się pana Młynarskiego z werdyktem. Ponownie został powitany przez salę burzą oklasków.
Jury w składzie: Wojciech Młynarski- przewodniczący, pani Anna Karwat i pan Tomasz Śledź- członkowie, ustaliło, co następuje: Maria Wójtowicz z Prywatnego Gimnazjum w Skarżysku-Kamiennej otrzymała Grand Prix za ciekawą interpretację i brawurowe wykonanie piosenek „Obiad rodzinny” i „Tak, jak malował Pan Chagall”. Pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zajął Paweł Pawlik z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim, natomiast wśród szkół ponadgimnazjalnych – Kamila Zabłotna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku-Zdroju. Wyróżnienia indywidualne zdobyli: Patrycja Woźniak z LO nr 1 w Busku-Zdroju, Klaudia Rogowska, Filip Wieczorek, Artur Ciepliński, Dominika Wach, Alicja Sędzielewska, , Katarzyna Lewandowska, Marta Opozda, Krzysztof Laskowski z Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach, Robert Bendkowski, Kamil Ryński z SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, Nguyen van Anna z Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Pińczowie, a wyróżnienie specjalne -Dominika Soboń z Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie. Zaszczytne miano Laureatki Publiczności otrzymała Kinga Bernatek z SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.
Fundatorem Nagrody Grand Prix był Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas, a Pierwszych Nagród w obu kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój pan Waldemar Sikora oraz Starosta Buski pan Jerzy Kolarz. Nagrodę Publiczności ufundował Prezes Sanatorium Nida-Zdrój, pan Zdzisław Dudek.
Pan Wojciech Młynarski podkreślił wysoki poziom wokalny i instrumentalny młodych wykonawców. Zachwyciła go oryginalna interpretacja, jakże trudnych piosenek ( satyryczny kuplet „Obiadek rodzinny” i liryczny, tęskny song „Tak, jak malował pan Chagall”, Marii Wójtowicz, o której powiedział, że ma osobowość i potrafi ją świetnie wyrazić na scenie. Podkreślił talent wokalny Kamili Zabłotnej oraz niezwykłą ekspresję i swobodę sceniczną Pawła Pawlika i Patrycji Woźniak. Zwrócił uwagę na piękną dykcję i celną intonację Nguyen van Anny. Bardzo podobał mu się także, jak się sam wyraził, swojego rodzaju estradowy show, który przygotował ośmioosobowy zespół Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach.
Uczestnicy turnieju, obok nagród rzeczowych, otrzymali płyty Wojciecha Młynarskiego lub książki o nim, z imienną dedykacją artysty oraz podpisane przez niego dyplomy, wyróżnienia i podziękowania dla opiekunów.
Na koniec młodzież, przybyła z różnych stron naszego województwa udała się na gorący poczęstunek do auli, gdzie miała okazję do bliższego poznania się i wzajemnej integracji. Te parę godzin z piosenką Wojciecha Młynarskiego było niezwykłą przygodą dla uczestników turniejowych zmagań i prawdziwą duchową ucztą dla publiczności.
Wojciech Młynarski zabawił w Busku do 30 marca. Tego właśnie dnia w południe reprezentantki szkolnego koła dziennikarskiego prowadzonego przez panie: Małgorzatę Bębenek i Barbarę Jaskólską, umówione były na wywiad z artystą. W kameralnej atmosferze Zamku Dersława, przy filiżance kawy, pan Wojciech ze skupieniem i bardzo ciepło udzielał odpowiedzi młodym dziennikarkom: Joli Mazur i Agnieszce Jop. Mówił, że cieszy go, że wszyscy wykonawcy rozumieli o czym śpiewają i potrafili sugestywnie interpretować jego teksty. Na pytanie dziewcząt, czy przyjedzie jeszcze do Buska, odpowiedział, że planuje powrót na estradę, jeśli uskłada odpowiednią ilość nowych tekstów satyrycznych. Jeśli to nastąpi, z pewnością zawita do nas, tym bardziej, że spotkał się tu z tak ciepłym przyjęciem, a wypełnioną po brzegi salę Domu Kultury będzie wspominał z sentymentem. Na koniec wywiadu dziewczęta życzyły artyście wielu tak wspaniałych piosenek, jak tylko on potrafi pisać i tej jednej, jedynej, dla której inspiracją będzie jego pobyt w Busku. Wojciech Młynarski z dyskretnym uśmiechem odrzekł na to: „Będę się starał…”
Mlynarski__05.jpg
Organizatorzy dziękują Sponsorom Wojewódzkiego Turnieju Piosenki Satyrycznej i Lirycznej Wojciecha Młynarskiego, bez pomocy których nie byłaby możliwa jego realizacja, a byli to:
Bank Spółdzielczy
Firma Kotlarska SAS
Zamek Dersława
Nadwiślański Bank Spółdzielczy
Kredyt Bank
Uzdrowisko Busko-Zdrój SA.
Dolina Nidy
Sanatorium Nida Zdrój
Sulphur
Hotel Malinowy Zdrój
Motozbyt T. Krzemiński
„A-TU WAT” Hurtownia Elektryczna
Hotel Gromada
Hurtownia SAWA
Firma KiM
Tekst: Małgorzata Bębenek