Czysta woda jest niezbędna dla zdrowia i dobrostanu człowieka oraz środowiska, dlatego niezwykle ważne jest skuteczne oczyszczanie ścieków przed ich wprowadzeniem do wód powierzchniowych. Proces ten odbywa się głównie w specjalnych oczyszczalniach, które usprawniają usuwanie szkodliwych substancji. Oczyszczanie ścieków to proces, w wyniku którego zanieczyszczenia zawarte w wodzie są usuwanie lub przekształcanie w mniej szkodliwe substancje. Proces ten ma na celu zachowanie równowagi w ekosystemach, utrzymanie bioróżnorodności oraz zapewnienie dostępu do czystej wody, która jest niezbędna dla zdrowia i życia ludzi oraz roślin i zwierząt.
Uczniowie Ośrodka odwiedzili Oczyszczalnie Ścieków w Siesławicach, dzięki czemu mieli okazję zapoznać się z mechaniczno-biologicznym procesem oczyszczania ścieków produkowanych przez mieszkańców Buska-Zdroju. W ramach wycieczki zwiedzili cały obiekt i zobaczyli jak funkcjonuje oczyszczalnia. Poznali poszczególne etapy oczyszczania ścieków poprzez mechaniczne usuwanie odpadów stałych, a następnie oczyszczanie biologiczne w reaktorach biologicznych. Osady powstałe w wyniku oczyszczania ścieków zostają później wykorzystane jako nawóz dla upraw przeznaczonych na cele przemysłowe, oczyszczona woda trafia do potoku.
Następnie uczniowie przekazywali swoje obserwacje dotyczące gospodarki wodno-ściekowej oraz dyskutowali na temat racjonalnego zużycia wody i rozważnego korzystania z kanalizacji. Była to bardzo ciekawa wycieczka, dająca dużo do myślenia – jak ludzie gospodarują dostępną wodą. Uczestnicy uzmysłowiły sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.
Efekty wycieczki do oczyszczalni ścieków w Siesławicach:
1. Zdobycie wiedzy na temat różnych sposobów oczyszczania ścieków.
2. Poznanie skutków zanieczyszczeń wody dla środowiska.
3. Zrozumienie konieczności oszczędzania wody i oczyszczania ścieków.
Wycieczka odbyła się w ramach dwóch szkolnych projektów edukacyjnych: „Krajobraz kulturowy naszego miasta” i „Na ratunek wodzie” .
Autor: Izabela Andruszkiewicz
Realizacja: Szkolny Klub Ekologiczny
Koordynatorzy projektu: Izabela Andruszkiewicz, Anna Szczerba