23 maja czterdziestu uczniów Ośrodka, zamiast usiąść w ławkach szkolnych i zgłębiać wiedzę, udało się na niezwykłą lekcję.
Była to lekcja wśród łąk i pól Ponidzia. Została ona zorganizowana przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W jednym momencie wszyscy znaleźli się nad zalewem w Gackach, gdzie mogli obserwować odsłonięcia geologiczne. Wędrowali polnymi drogami podziwiając wzgórza gipsowe porośnięte roślinnością kserotermiczną oraz różnorodne zjawiska krasowe. Zapoznali się z wymaganiami klimatyczno – glebowymi roślin kserotermicznych. Zajrzeli do krasowej jaskini. Zatrzymali się nad brzegiem rzeki Nidy, by poznać jej charakterystyczne cechy oraz żyjące w niej rośliny i zwierzęta. Udali się do Młodzaw, żeby zobaczyć hodowlę owiec rasy czarnogłówka. Spotkanie z tymi zwierzętami sprawiło wszystkim wiele radości. Następnie pracownicy parków zaprosili wszystkich do swojej siedziby
w Krzyżanowicach Średnich na dalszą część zajęć. Uczniowie obejrzeli plantację nasienną na której prowadzona jest doświadczalna uprawa chronionych roślin. Ostatnia część zajęć odbyła się w sali dydaktycznej, gdzie młodzi przyrodnicy obejrzeli prezentację o walorach przyrodniczych Ponidzia, spotkali się z sokolnikiem i dowiedzieli się o życiu ptaków drapieżnych. Na zakończenie warsztatów wysłuchali prelekcji o tradycjach i obyczajach mieszkańców Ponidzia i uczyli się prząść i tkać.
Warsztaty na Ponidziu minęły bardzo
szybko i były bardzo ciekawą lekcją, na której uczniowie zdobyli nowe
wiadomości i umiejętności