Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Botaniki. W związku z tym w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie z p. Marią Skrzypek – pracownikiem Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Składało się ono z dwóch części, tj. prezentacji flory Ponidzia i warsztatów plastycznych.
Motywem przewodnim spotkania był dziewięćsił, gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych. Dziewięćsił popłocholistny jest symbolem naszych Parków Krajobrazowych.
W pierwszej części pani Magda przedstawiła w bardzo ciekawy sposób charakterystyczne rośliny rosnące na Ponidziu, zarówno te chronione w licznych rezerwatach, jak i występujące pospolicie na łąkach i w lasach. Na slajdach uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądają m.in. miłek wiosenny, obuwik pospolity, aster gawędka, groszek panoński czy dyptam jesionolistny.
Na dłużej zatrzymała się przy dzięwięćsile. Przedstawiła biologię i ekologię tej rośliny oraz jej znaczenie w ziołolecznictwie i kulturze ludowej. Nazwa dziewięćsił nawiązuje do ludowych wierzeń, które mówią, że roślina ma w sobie dziewięć mocy, które dają człowiekowi dziewięć sił i jest dziewięć razy silniejsza niż inne zioła. Uczniowie poznali różne nazwy tej rośliny, tj. czartopłoch, zajęcza rzepa, oset pogodowy czy rozetek. Dowiedzieli się również, że dziewięćsił był wykorzystywany jako ozdoba domu oraz był motywem sztuki ludowej. Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Na zakończenie tej części spotkania uczniowie chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez p. Magdę Skrzypek związane z tematem spotkania. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali publikacje ZŚiNPK pt. „Rośliny lecznicze i użytkowe Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych”.
Po prelekcji odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których młodzież wykonywała modele dziewięćsiła. Prace zostały wyeksponowane w pracowni biologicznej.
Realizacja:
Szkolny Klub Ekologiczny
Autor:
Izabela Andruszkiewicz