Szkolne Koło Wolontariatu działające w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju również w czasie pandemii angażuje się w różnego rodzaju akcje i działania, jednak organizowany każdego roku w grudniu Tydzień Wolontariatu pozwala na szersze zaprezentowanie tych działań całej społeczności szkolnej i lokalnej. Program tegorocznego Tygodnia Wolontariatu (obchodzonego w dniach 30 listopada – 6 grudnia) był bardzo bogaty. 30 listopada ogłosiliśmy akcję „Jest mi dobrze, gdy czynię dobro”, która polegała na zrobieniu czegoś dobrego dla koleżanek i kolegów, a następnie podzieleniu się wrażeniami z tych działań. Tego dnia obchodziliśmy również Dzień Praw Dziecka. Uczniowie klas: I T, I Br, II Br KR, II Br M/E wzięli udział w warsztatach o prawach dziecka. W tym roku skupiliśmy się głównie na prawie do edukacji, a także na problemie głodu w objętym działaniami wojennymi Jemenie. Podsumowanie warsztatów stanowiły Quizy kahoot o prawach dziecka.
1grudnia wolontariusze uczestniczyli w warsztatach na temat: Czy warto pomagać? W tym dniu zajęliśmy się również trudnym zagadnieniem bezdomności. Doszliśmy do wniosku, że bezdomność jest to problem bardzo złożony i trudno jednoznacznie dotrzeć do jego przyczyn. Dlatego trzeba mówić o współwystępowaniu wielu krytycznych zdarzeń w życiu człowieka, które w konsekwencji prowadzą do stanu wykluczenia. Ogłoszona została akcja „Stopy Ogrzane Miłością” polegającą na zbiórce nowych par skarpet dla dorosłych mężczyzn i kobiet, które zostaną przekazane potrzebującym, przede wszystkim osobom bezdomnym.
Kto pamięta „Niewidzialną rękę”? Właśnie taką akcję przygotowaliśmy 2 grudnia. Uczniowie przygotowali kartki z wesołymi wierszykami, z pozytywnym przesłaniem, które w piątek zanieśli do seniorów mieszkających w pobliżu Ośrodku. (reakcje obdarowanych były bardzo pozytywne)
W czwartek 3 grudnia zespół wolontariuszy z naszego Ośrodka (w składzie: Karolina Gajos, Jola Gajos, Milena Skowron, Wiktoria Bala i Justyna Grońska pod opieką p. Marty Kolanowskiej i p. Edyty Bugajnej) uczestniczył w „Rywalizacji dla szkół” online zorganizowanych przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu. Wśród konkurencji znalazł się test wiedzy o centrach wolontariatu, rozpoznawanie ikon dobroczynności, tworzenie wierszyka o pomaganiu seniorom w czasie pandemii czy projekt plakatu. Szczególnie ciekawym wyzwaniem było „wymiganie” słowa WOLONTARIUSZ, ponieważ oznaczało to nauczenie się języka migowego w ekspresowym tempie . Dzięki Milenie Skowron daliśmy radę!
A oto nasz wierszyk
Babciom, Dziadkom pomożemy,
wszelką pomoc ogarniemy.
Zakupy zrobione i przyniesione
a czworonogi wyprowadzone
Rozgrywki dały nam dużo radości, i były pełne emocji, tym bardziej cieszymy się, że zajęliśmy w nich pierwsze miejsce.
W piątek 4 grudnia świętowaliśmy Szkolny Dzień Wolontariusza. Mieliśmy okazję do spotkania (w reżimie sanitarnym) i wymiany doświadczeń związanych z działaniami wolontariackimi. W spotkaniu uczestniczyli Pan dyrektor Waldemar Wójcik, a także Pani wicedyrektor Teresa Wójcik i Pan wicedyrektor Wiesław Lipiec. Podziękowali oni wszystkim wolontariuszom za działania w tym trudnym czasie.
Dziękujemy za każde miłe słowo skierowane do nas.
Podczas spotkania przy słodkim poczęstunku podsumowaliśmy akcję „Jest mi dobrze, gdy czynię dobro”.
W sobotę 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w tym dniu uczestniczyliśmy w Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu, która w tym roku ze względu na pandemię odbyła się on-line.