Tydzień Języków Obcych jest imprezą, która zajmuje stałe miejsce w kalendarzu roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Busku-Zdroju. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia nauki języków obcych oraz zachęcenie uczniów do rozwijania swoich kompetencji językowych. Należy również podkreślić, że Tydzień Języków Obcych ma na celu budowanie mostów między różnymi kulturami i narodowościami poprzez naukę języków obcych, co może przyczynić się do wzrostu tolerancji i zrozumienia między ludźmi z różnych części świata.
Nie mogło się obyć bez tego emocjonującego wydarzenia i w tym roku. Wszyscy uczniowie byli podekscytowani i z niecierpliwością czekali na wszystkie wydarzenia, które miały się odbyć. W pierwszym dniu przeprowadzony został quiz z języka angielskiego. Uczniowie korzystali z aplikacji Kahoot.
W tym samym dniu, uczniowie klas Technikum zmagali się z napisaniem dyktanda w języku angielskim, które nie należało do najłatwiejszych i wymagało skupienia oraz dużej uwagi. Uczniowie wysłuchali tekstu dotyczącego Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.
Kolejnym wydarzeniem, w które młodzież miała okazję się zaangażować było spotkanie z animatorką filmów 2 i 3 D – Tracy Nowocień, pracującą od 14 lat w Paryżu. Wywiad został przeprowadzony przez uczniów poprzez wideokonferencję Zoom. Uczniowie sami opracowali pytania w języku angielskim. Dotyczyły one pracy animatora tj. etapów tworzenia filmu, programów używanych do tworzenia animacji oraz sprzętu potrzebnego do rysowania. Uczniowie zobaczyli od kuchni jak powstała animacja postaci do filmu w reżyserii Sergio Pablosa pt. „Klaus”, który stał się hitem Netflixa i został nominowany do Oscara.
Następnie, chętni wzięli udział w grze szkolnej „Z językami odkrywasz świat”. Młodzież musiała wykazać się znajomością mapy Stanów Zjednoczonych oraz ich przezwisk, dopasować do obrazków słowa brytyjskie i ich amerykańskie odpowiedniki z wykorzystaniem platformy Wordwall. Ponadto, uczniowie ćwiczyli wymowę z pomocą „tongue twisters” oraz najdłuższej nazwy miejscowości w Walii, dopasowywali przysłowia w języku polskim, angielskim i niemieckim, porządkowali swoją wiedzę dotyczącą państw wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, ich stolic, patronów, świąt, roślin i kolorów. Następne zadanie dotyczyło znajomości słów w języku angielskim i niemieckim, które należało połączyć. Ostatnie zaś, sprawdzało wiedzę kulturową i polegało na rozpoznaniu charakterystycznych miejsc dla państw anglo i niemieckojęzycznych. Na zakończenie gry uczniowie układali hasło finałowe.
W kolejnym dniu odbyły się „Warsztaty z językiem ukraińskim”, które miały na celu przybliżenie uczestnikom tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla Ukrainy. Podczas warsztatów uczestnicy mogli m.in. spróbować tradycyjnej herbaty, ciasta, czekolady, nauczyć się alfabetu oraz poznać historię i symbolikę ukraińskich strojów ludowych. Efektem pracy uczniów podczas warsztatów była gazetka „Poznajemy Ukrainę”, zaprezentowana na korytarzu szkolnym.
W ramach Dni Języków Obcych przeprowadzono interaktywny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Wzięli w nim udział uczniowie z technikum, szkoły branżowej oraz szkoły policealnej. Uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę z zakresu geografii, kultury, historii i wiedzy ogólnej. Taka forma zajęć łączy w sobie elementy zabawy i nauki jednocześnie.
Kolejna edycja Tygodnia Języków Obcych pełna emocji i zaangażowania ze strony młodzieży przeszła do historii. Wkrótce wyniki konkursów oraz wręczenie nagród.