Tydzień Kultury Języka Polskiego jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Tegorocznym hasłem XXVI Tygodnia Kultury Języka było „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie.
Samorząd Uczniowski, szkolna biblioteka i nauczyciele aktywnie włączyli się w obchody TKJ. Podjęto szereg inicjatyw promujących kulturę języka w życiu osobistym i społecznym oraz estetykę naszych wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.
6 marca 2018
W szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty prawidłowej dykcji, emisji i estetyki głosu „Jak mówić i robić dobre wrażenie”.
Pani Agnieszka Omasta i pani Agata Wolska trenowały z uczniami umiejętność świadomego komunikowania się głosem w różnych warunkach i z różnymi odbiorcami. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poprawy swojej dykcji otrzymali wskazówki jak pracować nad wymową, usunąć złe nawyki i maniery w mowie.
Frazeologizmy są intrygujące i mogą ubarwić każdą wypowiedź. Naszą znajomość rozpoznawania podstawowych pojęć frazeologicznych mięliśmy okazje sprawdzić w Międzyszkolnym Konkursie Frazeologicznym „Małpie figle”
Panie polonistki J. Kuźmińska, B. Kir, M. Bębenek przygotowały test znajomości i rozpoznawania podstawowych pojęć frazeologicznych. Zadania obejmowały objaśnianie i praktyczne zastosowanie frazeologizmów.
7 marca 2018
Samorząd Uczniowski we współpracy z polonistami oraz Biblioteką szkolna zorganizował na sali gimnastycznej gry i zabawy językowe „Licz się ze słowami”. Piramida skojarzeń, kalambury, ukryte przysłowia, quizy frazeologiczne, antonimy-synonimy i inne zagadki profesora Miodka stanowiły niecodzienne wyzwanie językowe dla rywalizujących ze sobą grup. Zwycięskie klasy otrzymały „Certyfikat nietykalności”, „Mistrzowie mowy polskiej” dostali piątki z języka polskiego a wszyscy uczestnicy konkursów językowych +20 pkt. z zachowania.
8 marca 2018
Wolontariusze z naszego Ośrodka wraz z opiekunem Panią Martą Kolanowską i Panią Agatą Wolską w ramach Tygodnia Kultury Języka Polskiego przygotowali zajęcia czytelnicze pod hasłem „Bawimy się słowami”. Ewelina, Jowita, Ania i Mariusz przeczytali dzieciom wiersz o Zebrze Zenobii oraz historię „Reksio w ZOO”. Tematyka nie była przypadkowa, gdyż przedszkolaki w tym tygodniu poznawały świat zwierząt egzotycznych. Tematycznie dobrane zabawy ruchowe, zagadki, ćwiczenia ortofoniczne, zabawy słowne były atrakcjami spotkania.
Czy regularne czytanie może mieć wpływ na nasze wypowiedzi? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy na warsztatach „Dźwięk w roli głównej, czyli sztuka przemawiania” w Energetycznym Centrum Nauki, gdzie naukę o języku w niekonwencjonalny sposób połączono z nauką o przyrodzie.
Wykonując doświadczenia fizyczne wyjaśniające czym jest, jak i gdzie powstaje dźwięk poznaliśmy możliwości naszego głosu i cechy dobrego wystąpienia publicznego.
9 marca 2018
Tydzień Kultury Języka Polskiego zakończyliśmy seansem filmowym „Cudowny chłopak” . Analizując i oceniając bohaterów ćwiczyliśmy słownictwo dotyczące charakterystyki i motywacji zachowań, opisując postaci poszerzaliśmy słownictwo.
Moderując dyskusję na temat filmu uczniowie mieli również okazję do akcentowania różnic pomiędzy faktem a opinią, używać argumentów odnoszących się do faktów oraz emocji bohaterów filmu.