W dniach 14-20 listopad 2022r. w naszym Ośrodku został zorganizowany Tydzień Edukacji Globalnej. Celem tej inicjatywy jest podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć ludzie, aby pozostawić świat kolejnym pokoleniom w lepszym stanie. Wydarzenie to jest inicjatywą zapoczątkowaną w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Tegoroczna edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej odbyła się pod hasłem „Solidarni ponad granicami”.
W pierwszym dniu TEG uczniowie wszystkich klas wzięli udział w prelekcji online pt. Antarktyka – tam, gdzie pingwiny mówią „Dobranoc!”, którą wygłosiła dr hab. Halina Galera z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczka 39 Polskiej Wyprawy Antarktycznej na przełomie 2014 i 2015 roku. Przez pół roku mieszkała ona i pracowała w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Podczas wykładu można było przyjrzeć się krajobrazom Antarktyki, zachwycających swym surowym pięknem, poznać tamtejszą tundrę, składającą się z porostów i mszaków oraz dwu rodzimych gatunków roślin kwiatowych. Można było obejrzeć i poznać zwyczaje zwierząt Antarktyki, tj. pingwiny, uchatki, foki i słonie morskie. Po prelekcji odbyła się dyskusja na temat „Czy zmiany klimatu mają wpływają na Antarktykę i jego mieszkańców?”
W dniach od 15 do 17 listopada 2022 roku zespół Eko Drużyna działający w Szkolnym Klubie Ekologicznym wziął udział w Festiwalu Internetowym „Świat w szkole, szkoła w świecie”. W pierwszym dniu tego festiwalu odbyły się zdalne spotkania w formie interaktywnych webinarów, warsztatów, pokazów filmów i spotkań z ekspertami, podczas których młodzież pogłębiała swoją wiedzę na temat globalnych wyzwań i zrównoważonego rozwoju. Webinary: „Środowisko przyrodnicze globalnie” i „Klimat: mroczny sekret Internetu” dotyczyły środowiska naturalnego i zmian klimatu.
W drugim i trzecim dniu festiwalu Eko Drużyna wzięła udział w ogólnopolskiej grze szkolnej online, która polegała na wyborze i rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez organizatorów. Efekty swojej pracy zespół przedstawiał w aplikacji Padlet. Zadania były poświęcone zjawiskom globalnym, tropieniu powiązań oraz poszukiwaniu lokalnych rozwiązań i możliwości włączenia się w te działania. Wszystko to miało na celu poprawę sytuacji na świecie. Istotnym elementem gry było to, że młodzież z naszego Ośrodka mogła dzielić się swoimi pomysłami , doświadczeniami z uczniami szkół z całej Polski, które brały udział
w projekcie.
Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji młodzież uczyła się kreatywnego myślenia, współpracy, komunikacji oraz solidarności i odpowiedzialności. Festiwal zakończył się spotkaniem online z Michałem Agustynem, który opowiedział o swoich działaniach na rzecz przyrody i mieszkańców w Peru. Festiwal wzbogacił wiedzę uczniów na temat wyzwań współczesnego świata oraz zainspirował ich do codziennych działań na rzecz środowiska. Przedstawione przez zespół uczniów Ośrodka rozwiązania zadań otrzymały bardzo dobre informacje zwrotne od organizatorów festiwalu.
Ostatniego dnia TEG uczniowie Ośrodka wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem i filmowcem Mariuszem Kurcem, który podróżuje od 26 lat i zwiedził 106 krajów. Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Busku – Zdroju. Podróżnik opowiedział o tym jak wyglądają jego podróże, jak się do nich przygotowuje, na co zwraca uwagę, kiedy już dotrze do zaplanowanego miejsca. Wszyscy mogli zobaczyć fragmenty filmów, które powstały podczas jego podróży. Dzięki temu można było zobaczyć ludzi z różnych części świata, ich życie codzienne oraz sytuacje jakie tworzą. Zwracał uwagę na ich radości i trudności, często wynikające z sytuacji politycznej i gospodarczej. Pokazywał piękno przyrody miejsc do których dotarł, a które przez działalność człowieka mogą w najbliższym czasie przestać istnieć. Na zakończenie spotkania były wspólne zdjęcia i możliwość osobistych rozmów z podróżnikiem. Udział w spotkaniu z Mariuszem Kurcem był możliwy, dzięki pomocy i zaangażowaniu nauczyciela bibliotekarza p. Agaty Wolskiej.
Tydzień Edukacji Globalnej był czasem spotkań, rozmów, dzięki którym wszyscy mogli podnieść swoją świadomość na temat globalnych wyzwań i budowania lepszego świata dla wszystkich ludzi.
Organizatorzy TEG:
Szkolny Klub Ekologiczny
Opiekunowie:
1. Izabela Andruszkiewicz
2. Marta Kolanowska
3. Anna Szczerba
Autor artykułu:
Izabela Andruszkiewicz