Następny krok prowadzący do „szkoły naszych marzeń” mamy już za sobą. Udało nam się przeprowadzić debaty na temat oczekiwań dotyczących współpracy całej społeczności szkolnej Ośrodka. Odbyły się one w dniach 23 i 24 kwietnia bieżącego roku. Do wspólnej dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli. Temat debaty brzmiał: „Co powinno się zmienić, aby zarówno uczniowie jak i rodzice chcieli bardziej angażować się w sprawy szkoły, byli aktywni, mieli poczucie wpływu i dobrze się czuli w „naszej szkole”.
Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele spotkali się w swoich zespołach, by przez godzinę podyskutować na temat tego co dobre, a co wymaga zmian w naszym Ośrodku.Każdej z grup zapewniono swobodę wypowiedzi i przyjazne warunki osłodzone szarlotką, kawą i herbatą. Dyskusje były burzliwe, a uczestnicy mieli dziesiątki spostrzeżeń i pomysłów. Zapał i entuzjazm wypełniał każdą salę. Nawet początkowi sceptycy byli zaskoczeni sprawnością i efektywnością zorganizowanych debat oraz tym z jaką otwartością młodzież i rodzice wypowiadają się na tematy związane z funkcjonowaniem Ośrodka.
A oto krótkie relacje, jak przebiegały debaty w poszczególnych zespołach.
Debata Uczniów:
W czwartek 23 kwietnia 2015 roku o godzinie 12.00 trzydziestu przedstawicieli wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych Ośrodka spotkało się na swojej debacie.
Nim do niej doszło kilka dni wcześniej uczniowie wypełniali ankietę online dostępną na stronie www.szkolawspolpracy.pl, która ich ukierunkowała i przygotowała do dyskusji. A co najważniejsze stała się impulsem do nieoficjalnych dyskusji ( na przerwach czy w grupach wychowawczych) na temat funkcjonowania Ośrodka i roli młodzieży w nim. Dzięki temu przedstawiciele klas stali się autentycznym głosem swoich koleżanek i kolegów.Debatę poprowadzili: Aneta Konior (II LO), Dawid Wójcik (II LO) oraz Robert Kądzielawa (I T), która przebiegała bardzo sprawnie. Po bardzo ożywionej dyskusji zostały spisane wnioski, które przedstawiciele młodzieży mieli przekazać na wspólnej debacie rodzicom i nauczycielom.
Wrażenia po debacie wśród uczniów były bardzo pozytywne. A oto kilka wypowiedzi uczestników debaty:
Patryk: „Brałem udział w debacie, która się odbyła 23.04.2015r. w SOSW w sali nr 12 o godzinie 12.00. Celem debaty było polepszenie relacji z rodzicami i uczniami szkoły. Pierwszym etapem było zebranie czworga przedstawicieli z każdej klasy. Klasę I LO reprezentowałem ja -Patryk Jarno, Rafał Paździór, Dominika Słota oraz Przemek Kuk. Moim zdaniem debata uczniowska przebiegła pomyślnie, ponieważ mogłem zaproponować zmiany, które mogłyby poprawić warunki zamieszkania w internacie i polepszyć współpracę. Przedstawiłem kilka pomysłów, które spotkały się z akceptacją innych. Debata była bardzo dobrze przeprowadzona przez prowadzących ponieważ podchodzili i pytali się o nasze zdanie i propozycje, które można wprowadzić. Chciałbym aby takich spotkań było więcej ponieważ zarówno ja jak każdy z nas może coś nowego wprowadzić do lepszego funkcjonowania naszego Ośrodka.”
Dawid: „My jako uczniowie byliśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy wziąć udział w tej debacie. Czuliśmy, że mamy wpływ na kreowanie i poprawę jakości życia szkoły. Uważamy, że takie spotkania są potrzebne do lepszego funkcjonowania w szkole.”
Piotr: „Bardzo mi pasowała debata, która miała miejsce w szkole bo mogłem zaproponować zmiany, które by mi ułatwiły życie w internacie oraz szkole. Na debacie były poruszane ważne i ciekawe tematy. Bardzo chętnie wziąłbym udział w kolejnych debatach dotyczących naszego Ośrodka.”
Łukasz: „Jestem uczniem klasy 2 szkoły zawodowej, którą reprezentowałem podczas debaty. Mogłem zgłosić kilka pomysłów i spraw mnie dotyczących. Oprócz moich propozycji padły również inne, które mi odpowiadały. Jestem zadowolony z przebiegu debaty ponieważ mogłem zaproponować coś od siebie dla lepszej współpracy ucznia ze szkołą. Bardzo chętnie wziąłbym udział w takich debatach w przyszłości.
Debata Rodziców:
Debata Rodziców została zorganizowana 24 kwietnia o godzinie 14.00. Zostali na nią zaproszeni wszyscy rodzice. Na wyznaczoną godzinę przez Radę Rodziców przybyło dwadzieścia jeden osób. Co jest ogromnym sukcesem, ponieważ zebranie rodziców nie odbywało się w związku z wywiadówką czy Dniem Otwartym Szkoły. Debatę prowadzili przedstawiciele Rady Rodziców pani Dorota Borkowska oraz pan Zbigniew Pietras, którzy są dobrymi duchami naszego Ośrodka i wspierają nas w codziennej pracy. Zebrani żywo dyskutowali na temat swojej roli w funkcjonowaniu Ośrodka. Zgłaszali swoje propozycje działań oraz deklarowali swój udział w pracach na rzecz młodzieży.
Debata Nauczycieli:
W trakcie trwania debaty Rodziców w sąsiedniej sali odbywała się debata Nauczycieli. Dwudziestu dziewięciu pracowników Ośrodka burzliwie dyskutowało nad koniecznymi zmianami oraz wskazywało wiele pozytywnych aspektów swojej działalności.
Krok drugi – debatujemy razem
Kolejna debata odbyła się 24 kwietnia o godzinie 15.00. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich wcześniej debatujących grup. Miała ona na celu podsumowanie poprzednich spotkań i przedstawienie wszystkich propozycji uczniów, rodziców i nauczycieli. Reprezentanci poszczególnych grup rzeczowo argumentowali swoje poglądy i próbowali zachęcić innych do swoich pomysłów. Do wielu z nich udało się przekonać pozostałych uczestników, a niektóre tymczasowo upadły. Większość wniosków pokrywała się ze sobą i nie wymagała pertraktacji.Widoczne było duże zaangażowanie wszystkich grup i chęć współpracy. Po burzliwej dyskusji wszyscy doszli do porozumienia i wspólnie wypracowali wnioski, które będą wprowadzane w życie.
Wnioski ze wspólnej debaty:
- Organizowanie wspólnych festynów, wycieczek i innych imprez – uczniowie, rodzice, nauczyciele;
- Obowiązkowa obecność rodziców w dniu rozpoczęcia roku szkolnego; przygotować i wręczać rodzicom zaproszenia na Rozpoczęcie Roku Szkolnego (zaproszenia będą wręczane w Sekretariacie)
- Spotkania z rodzicami według ściśle ustalonego harmonogramu – piątki o godz. 15.00;
- Telefoniczne / esemesowe informowanie lub przypominanie rodzicom o spotkaniach
- Wprowadzenie zmian w Statucie Ośrodka dotyczących nagradzania i karania uczniów;
- Wyjazdy integracyjne z innymi szkołami w ramach wymiany lub „zielonej szkoły”,
- Zmiana długości przerw – wydłużenie przerwy obiadowej, skrócenie przerwy po siódmej lekcji.
- Zmiana czasu przeznaczonego na odrabianie lekcji w grupach wychowawczych.
- Możliwość organizowania zajęć sportowych po południu w tym zajęcia na basenie.
- Częstsze wykorzystanie radiowęzła.
- Organizowanie spotkań z ludźmi, którzy przezwyciężyli swoje nałogi.
- Organizowanie integracyjnych imprez sportowych na terenie Ośrodka z innymi szkołami powiatu buskiego z wykorzystaniem, np. kompleksu sportowego.
- W promocję Ośrodka zaangażować wszystkie trzy podmioty (uczniów, rodziców i nauczycieli). Dokupić koszulek z logotypem Ośrodka – uczniowie biorący udział w imprezach zewnętrznych powinni zawsze występować w koszulkach z logo SOSW.
Krok po kroku dążąc do ideału!
Powyższe wnioski stanowią priorytet naszej pracy i stopniowo będą wprowadzane w życie. Jednocześnie serdecznie zapraszamy do dalszej burzy mózgów i czekamy na Wasze kolejne propozycje, które można wrzucać do „Skrzynki Pomysłów Szkoły Współpracy”, zawieszonej na szkolnym korytarzu na tablicy poświęconej Szkole Współpracy.
A oto lista najbliższych zmian i działań:
- W tym roku szkolnym apel z okazji rocznicy Konstytucji 3-go Maja zostanie zorganizowany w formie słuchowiska radiowego, do którego wykorzystamy szkolny radiowęzeł.
- Od 04 maja 2015r. nastąpi zmiana w organizacji przerw. Zgodnie z oczekiwaniami przerwa obiadowa zostanie wydłużona do 20 minut, a przerwa między siódmą a ósmą godziną lekcyjną zostanie skrócona o pięć minut.
- Również od maja zmieniamy godziny tak zwanych”odrabianek”. Teraz po szkole możecie wypoczywać o pół godziny dłużej, gdyż czas na naukę zaczyna się o 16.30 i będzie trwał do 18.30.
- Z okazji Dnia Dziecka tj. 01 czerwca 2015r. o godz. 11.00 zapraszamy wszystkich naszych Uczniów, Rodziców i Nauczycieli na wspólny piknik. Dla uczestników zaplanowaliśmy wiele niespodzianek, czekają na Was gry i zabawy, dużo śmiechu i świetna atmosfera przy grillu.
- A od czerwca 2015 roku długie przerwy będą nam umilać „radiowęzłowe” dźwięki muzyki.
A. Boduszek, B. Kir