Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.
Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty – na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.
Na stronie internetowej Baza wypoczynku (Ministerstwa Edukacji Narodowej) na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.
Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką, należy m.in.
🔹 skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych;
🔹 sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych (ewidencja.ufg.pl) czy dany przedsiębiorca turystyczny posiada wymagany wpis do prowadzonego przez marszałków województw rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych oraz obowiązujące zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej niewypłacalności;
🔹 sprawdzić czy autokar, którym dzieci pojadą na wycieczkę, jest bezpieczny – można skorzystać z usługi Bezpieczny Autobus, która zapewnia bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.
Przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny polecamy
🔹 zapoznanie się z informacjami dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą;
🔹 organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom
i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi);
🔹 przed wyjazdem za granicę, do innego kraju Unii Europejskiej, warto wyrobić dziecku dowód osobisty. Można to zrobić online na portalu www.GOV.PL – uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego. Ważne, aby wcześniej przygotować odpowiednie zdjęcie w wersji elektronicznej;
🔹 wszystkim, którzy planują wyjazd, skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych (źródło: www.nfz.gov.pl)
Przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możesz skorzystać
z kilku form opieki medycznej:
🔹 Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujesz pomocy lekarza i przebywasz na terenie naszej gminy powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Przebywając w innym miejscu w kraju możesz zgłosić się do przychodni działającej w miejscu Twojego pobytu.
🔹 Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest
w godzinach 18.00 – 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia koniecznie udaj się po pomoc do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie mamy najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić Ci porady w warunkach ambulatoryjnych,
w domu (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.
🔹 Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć – skorzystaj z nich w razie nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia.
🔹 Pogotowie ratunkowe – w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych wezwij zespół ratownictwa medycznego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
Opieka zdrowotna na obozach i zimowiskach
Jeżeli Twoje dziecko ma chorobę przewlekłą pamiętaj o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformuj opiekunów na co dziecko jest uczulone. W razie potrzeby możesz skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas urlopu zimowego zachorujesz lub będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarskiej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno tj. rodzica i każdego dziecka.
Dane kontaktowe oddziałów wojewódzkich NFZ
Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Dlatego przed wyjazdem zapoznaj się z zasadami, które obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważ możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Pamiętaj, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne zapłacisz z własnej kieszeni.Jak wyrobić kartę EKUZ.
Jak wyrobić kartę EKUZ
Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.:
🔹 Policja.pl – Bezpieczne ferie
🔹 Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Bezpieczeństwo na stoku
Kalendarz ferii zimowych w poszczególnych województwach
🔹13–26 stycznia 2020 r.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
🔹 20 stycznia – 2 lutego 2020 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie
🔹 27 stycznia – 9 lutego 2020 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie,
świętokrzyskie, wielkopolskie
🔹 10–23 lutego 2020 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie