W dniach 5-11 października 2009r. miał miejsce Ogólnopolski Tydzień Kariery, którego celem było promowanie poradnictwa zawodowego i planowania kariery.
Uroczysta inauguracja odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo zgłosił się do tego projektu. W jego ramach młodzież uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli: Młodzieżowego Centrum Kariery, Państwowy Ośrodek Pomocy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatowego Urzędu Pracy, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W zajęciach wzięły udział klasy ponadgimnazjalne: IILO, IIILO, IIIT, IIIA, IIIB, IIB oraz gimnazjum: IG i IIG. Do naszego ośrodka zostali zaproszenie przedstawiciele instytucji, które zajmują się doradztwem i mają aktualne informacje związane ze swoją działalnością.
Pierwszym gościem w dniu 06.10.2009r. była p. Elżbieta Ścióg z Młodzieżowego Centrum Kariery w Busku –Zdroju. Temat tych zajęć to: Moje możliwości i predyspozycje dotyczące wyboru zawodu ,bądź dalszej drogi kształcenia prowadzone dla klas ponadgimnazjalnych i gimnazjum. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, która zadawała liczne pytania oraz otrzymała ulotki i dane kontaktowe, dotyczące zatrudnienia oraz wyboru szkoły lub zawodu Po zajęciach zorganizowany był dyżur doradczy, indywidualne porady dla zainteresowanych uczniów, którzy chętnie korzystali z tej formy doradztwa.
Kolejnym gościem była pani z PFPRON, która informowała uczniów z jakiej formy pomocy mogą korzystać osoby niepełnosprawne.
Młodzież kończąca w tym roku naukę, będzie musiała podjąć decyzję dotyczącą dalszej drogi kariery. Przedstawicielka PUP p. Joanna Król – Korepta, doradca zawodowy, przedstawiła oferty pracy w naszym mieście, zapotrzebowanie na rynku pracy, oczekiwania pracodawców.
W poniedziałek 12.10.2009r.w naszym ośrodku gościła P. Maria Krogulec – Sobowiec, która poprowadziła zajęcia pt: Moje zainteresowania i możliwości a wybór zawodu.
Wszystkie podjęte działania miały na celu uświadomienie uczniom, że nie są zostawieni samym sobie w trudnym wyborze dalszej drogi zawodowej, mają wsparcie u swoich rodziców, wychowawców i osób zajmujących się tym profesjonalnie, mogą liczyć w każdej chwili na pomoc z ich strony. Młody człowiek musi rozumieć, że wybór przyszłej szkoły czy zawodu nie może być przypadkowy. Jest to decyzja, której konsekwencje ponosi się w dorosłym życiu, dlatego musi być to przemyślane, zaplanowane a później konsekwentnie realizowane działanie. Praca jaką będzie wykonywał, musi być zgodna z jego zainteresowaniami i predyspozycjami. Uczeń musi mieć świadomość zmieniającego się rynku oraz tego, że podnoszenie kwalifikacji będzie stałym elementem jego kariery zawodowej. Efektem OTK jest wykonanie przez uczniów prac dotyczących wyboru ich przyszłej drogi zawodowej.
Szkolny koordynator:
Elżbieta Rubinowska
Młodzieżowe Centrum Kariery, 06.10.2009r.
„Przygotowanie do poruszania się na rynku pracy”; doradca zawodowy Elżbieta Ścióg
Powiatowy Urząd Pracy, 09.10.2009r.
„Wybór drogi zawodowej: preorientacja zawodowa”; doradca zawodowy Joanna Król-Korepta
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, 12.10.2009r.
„Moje predyspozycje zawodowe – wybieram zawód”; doradca zawodowy Maria Krogulec – Sobowiec