W dniach 18-26.11.2017 r. obchodziliśmy Europejski Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas !”.
Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną międzynarodową inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu,
respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur.
W szkołach Ośrodka zostały przeprowadzone lekcje związane z tym tematem. Na pierwszej lekcji „Odpowiedzialnie kupuję i nie marnuję” uczniowie poznali skalę, przyczyny i skutki marnowania żywności w Polsce i na świecie oraz odnosili ten problem do swojego życia. Dyskutowali, w jaki sposób można przeciwdziałać marnowaniu żywności w życiu codziennym.
Na zakończenie zajęć została przygotowana gazetka szkolna pt. „Nie marnuj żywności !”.
Na kolejnej lekcji uczniowie pracowali warsztatowo nad zagadnieniem „Lokalnie, zdrowo, pysznie”. Poznali oni przykłady działalności na rzecz zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności, proponowali działania społeczności lokalnej na rzecz zrównoważonej produkcji żywności, analizowali i krytycznie odnosili się do elementów otaczającej ich rzeczywistości społeczno – gospodarczej. Bardzo podobała im się idea „jadalnych miast”, w których wszyscy mieszkańcy mają nieograniczony dostęp do warzyw i owoców uprawianych na jego terenie. Było to inspiracją do założenia mini ogródka ziołowego.
Uczniowie w ramach TEG mieli również okazję obejrzeć film z wykładem Chimamandy Ngozie Adichie – nigeryjskiej pisarki, która porusza tematy stereotypów. Podjęte działania miały na celu zwrócenie uwagi młodym ludziom na globalne wyzwania i poszukiwanie rozwiązań, które mogą doprowadzić do ich przezwyciężenia. Najważniejszym celem było uświadomienie uczniom, że ich działania mają wpływ na przyszłość świata.
Realizacja: Izabela Andruszkiewicz