18 października 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju odbył się Dzień Krajobrazu. Jest to święto ustanowione przez Radę Europy w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Tegoroczny Dzień Krajobrazu upłynął pod hasłem „Woda w krajobrazie”.
Woda jest bardzo ważnym i atrakcyjnym elementem krajobrazu, zarówno naturalnego, jak i kulturowego. Busko –Zdrój słynie przede wszystkim ze źródeł mineralnych, ale może się również pochwalić różnorodnymi ekosystemami wodnymi zarówno naturalnymi jak i sztucznymi, które wpisują się w krajobraz miejski. Mają one walory dekoracyjne, regulują mikroklimat i są bardzo cenionymi miejscami wypoczynku.
Z okazji Dnia Krajobrazu uczniowie Ośrodka wzięli udział w wycieczce szlakiem zbiorników wodnych Buska-Zdroju. W przygotowaniu wycieczki uczestniczyli: p. Anna Chwalik – Borowiec – pracownik Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i p. Jerzy Libuda z firmy Słoneczny Ekspres. W trasę zwiedzania młodzież wraz nauczycielami udała się elektrycznymi pojazdami Słonecznego Ekspresu. W trakcie przejazdu wysłuchali historii Buska-Zdroju i ciekawostek o napotkanych obiektach.
Pierwszym przystankiem był projektowany rezerwat przyrody „Zimne Wody”, który tworzą pagórki i wzniesienia poprzecinane polnymi ścieżkami. Jest to miejsce z którego roztaczają się piękne widoki na okolice Buska-Zdroju. Znajdują się tu dwa pomniki przyrody nieożywionej. Jednym z nich jest Źródełko, które daje początek niewielkiemu strumykowi. Nad jego brzegiem p. A. Chwalik – Borowiec opowiedziała o walorach krajobrazowych i przyrodniczych „Zimnych Wód”. Zwróciła m.in. uwagę na zachodzące tam zjawiska krasowe, pokazała gipsy wielkokrystaliczne i zapoznała
z roślinnością kserotermiczną charakterystyczną dla tego miejsca. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali również legendy o tym skąd się wzięła nazwa tego miejsca. Dużą atrakcją było wspinanie się na ambonę widokową , z której można było podziwiać szeroką panoramę okolicy.
Drugim przystankiem był staw na ul. Stawowej. Staw ten wzbogaca miejscowy krajobraz, w którym dominują domy oraz drogi. Jest to miejsce zadbane i bardzo urokliwe. Znajduje się tu pomost widokowy oraz fontanna. Występuje roślinność przybrzeżna i bytują różne ptaki wodne.
Ostatnim przystankiem na szlaku był Staw Niemiecki. Stanowi on jedno z ciekawszych miejsc Buska-Zdroju i jest ważnym elementem terenu rekreacyjno-wypoczynkowego. W jego pobliżu znajdują się ścieżki zdrowia, stoliki do gry w szachy i skatepark. Jest to bardzo dobre miejsce do odpoczynku w naturalnym środowisku zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Uczniowie podczas spaceru wokół Stawu Niemieckiego rozpoznawali gatunki roślin charakterystycznych dla terenów wodnych i gatunki ptaków. Dzięki tablicom informacyjnym poznali ryby, które występują w tym zbiorniku wodnym.
Podsumowaniem wycieczki był konkurs przeprowadzony przez p. Annę Chwalik – Borowiec na temat walorów przyrodniczych i krajobrazowych zwiedzanych miejsc.
Dzięki wycieczce szlakiem zbiorników wodnych Buska-Zdroju młodzież dowiedziała się jak duże znaczenie ma woda dla krajobrazu, przyrody i człowieka. Była też okazją do promowania postaw ekologicznych. Poruszanie się pojazdami elektrycznymi, które nie emitują hałasu i szkodliwych spalin było przyjazne dla środowiska.
Uczniowie i nauczyciele Ośrodka dziękują p. Annie Chwalik-Borowiec i p. Jerzemu Libudzie za pomoc w zorganizowaniu dnia Krajobrazu 2019.
Realizacja:
Cezary Libuda
Anna Szczerba
Izabela Andruszkiewicz
Fot. P. Anna Szczerbra. p. Cezary Libuda, Anna Fortońska (klasa I LO), Wiktoria Walas (klasa II LO)