W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym cyfrowe media odgrywają coraz większą rolę, a życie często skupia się wokół ekranów, warto czasem zatrzymać się i odkryć radość spędzania czasu z książką w plenerze. To wyjątkowe połączenie literatury i natury może przynieść nie tylko relaks, ale i głębsze zrozumienie zarówno treści czytanej książki, jak i otaczającego nas świata.
Mogli się o tym przekonać uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju biorąc udział w Międzynarodowej Akcji „Czytanie na Polanie. Edycja 2024”.
Pasjonaci literatury i ekologii wybrali się Słonecznym Ekspresem na wycieczkę szlakiem prowadzącym do „Sosny na Szczudłach”. Jadąc ekologicznymi pojazdami, dzięki ogromnej wiedzy przewodnika p. Jerzego Libudy, poznawali historię i zabytki Buska-Zdroju. Podziwiali piękno przyrody Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Po dotarciu do „Sosny na szczudłach” poznali jej cechy i pochodzenie oraz historię jej nietypowego wyglądu. Podziwiali jej wyjątkowość, portretowali ją ołówkiem lub aparatem fotograficznym.
Przyszedł w końcu czas, by w otoczeniu przyrody, w ciszy i spokoju, z dala od telefonów i komputerów oddać się lekturze.
Zanurzeni w zieleni, szumie drzew, ułożeni na kocach uczniowie czytali na glos poezję i literaturę, której motywem przewodnim jest drzewo. Poznali m.in. wiersze: „Drzewa” Jana Brzechwy, „Nie ma dwóch takich samych drzew” Anny Czartoszewskiej i „ Drzewo i wiatr” Wiesławy Waliszewskiej. Wiersze te stały się pretekstem do rozmowy nie tylko na temat znaczenia drzewa w przyrodzie i w życiu człowieka, ale również jego symboliki w poezji, w kulturze i w tradycji.
O fascynujących faktach ze świata drzew uczniowie dowiedzieli się czytając fragmenty książki Petera Wohllebena „ Sekretne życie drzew”.
Kontakt ze środowiskiem leśnym, piękne słowa utworów literackich pozwoliły wszystkim na relaks i odpoczynek.
Mamy nadzieje, że zajęcia pokazały młodzieży, że warto czytać książki i chronić piękno przyrody.
Uczniowie SOSW dziękują serdecznie Fundacji „Błękitne Niebo” za wsparcie finansowe wycieczki.
Autorzy tekstu i zdjęć: Izabela Andruszkiewicz, Agata Wolska
Organizatorzy: Biblioteka Szkolna, Szkolny Klub Ekologiczny