W sobotę 5 września 2020 r. w całej Polsce i na świecie po raz dziewiąty pod patronatem Prezydenta RP odbyła się wyjątkowa akcja – Narodowe Czytanie. Ideą tego przedsięwzięcia jest propagowanie najważniejszych dzieł polskiej literatury poprzez publiczne czytanie fragmentów wybranych utworów
W tym roku bohaterką tego kulturalnego wydarzenia była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Z inicjatywy Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju w naszej szkole spotkaliśmy się, by też czytać wspólnie.
Pani dyr. Jolanta Maślicha zaprosiła uczniów i przedstawicieli różnych podmiotów i instytucji miasta do zmagań czytelniczych. W magiczny świat legendarnej przeszłości Balladyny wprowadziła Nas Dyrektor SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju Pani Teresa Wójcik. Goście przyjmując wyzwanie, z zaangażowaniem i zapałem interpretowali swoje role. Lektorami w tej edycji byli:
- Wdowa – Jolanta Maślicha – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli
- Pustelnik – Waldemar Sikora – Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój
- Filon – Artur Brachowicz – Komendant Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju
- Kostryn – Marcin Chatys – Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju
- Goplana – Karolina Kępczyk – Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku Zdroju
- Kirkor – Robert Dąbal – Dyrektor Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
- Alina – Agnieszka Jasińska – Kierownik buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
- Balladyna – Monika Kowalska – uczennica
- Skierka – Paweł Gradzik – uczeń
- Sługa – Hubert Tomczyk – uczeń
- Zołnierz – Michał Rogowski – uczeń
Może po tym spotkaniu literatura narodowa nie będzie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stanie się bardziej przyjazna i bardziej obecna w naszym życiu kulturalnym?
Narodowe Czytanie to akcja zachęcająca do czytania klasyków polskiej literatury, której patronuje para prezydencka. Po raz pierwszy odbyła się w 2012 r., za kadencji Bronisława Komorowskiego. Minęło wówczas dwieście lat od wydarzeń, które opisał Adam Mickiewicz w poemacie „Pan Tadeusz”. I to właśnie narodowa epopeja rozpoczęła cykl spotkań z dziełami polskiej literatury