Podsumowanie
We wrześniu 2013 roku nasz Ośrodek przystąpił do realizacji projektu „Edukacja zawodowa w praktyce”. Celem projektu jest rozwinięcie wybranych kompetencji kluczowych i zawodowych u uczniów, ukierunkowanych na przygotowanie do wymogów regionalnego rynku pracy z uwzględnieniem kluczowych branż regionu
i innowacyjnych specjalizacji oraz rozwinięcie kompetencji zawodowych
u nauczycieli przedmiotów zawodowych. Szkoła pozyskała zestawy multimedialne
i branżowe pomoce dydaktyczne. Projekt jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie od 1.07.2013 r. do 30.06.2015 r. w partnerstwie z Izbą Gospodarczą „Grono Targowe Kielce” i Świętokrzyskim Centrum Innowacji
i Transferu Technologii Sp. z o.o.
W projekcie uczestniczyli uczniowie dwóch szkół: Technikum Specjalne dla Niepełnosprawnych Ruchowo w zawodzie technik informatyk oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Niepełnosprawnych Ruchowo w zawodach mechanik monter maszyn i urządzeń oraz elektromechanik.
W ramach działań projektu uczniowie brali udział w zajęciach w szkole dotyczących realizacji zadań projektowych, obsługi tablicy interaktywnej, korzystania z platformy e-learningowej. Część zajęć odbyła się poprzez platformą e-learningową. Uczestnicy projektu wzięli udział w dwudniowych warsztatach z doradztwa edukacyjno-zawodowego w Centrum Edukacyjnym ŚCDN w Wólce Milanowskiej.
Podzieleni na grupy realizowali zadanie polegające na wykonaniu projektu z wybranej przez siebie tematyki dotyczącej swojego zawodu. Uczniowie naszych szkół odbywają praktyki zawodowe i staże u partnerów projektu.
Uczniowie z Technikum Informatycznego uczestniczący w projekcie: „Technik Informatyk – zawodem kluczowym dla regionu”, wzięli udział w prezentacji przyszłego pracodawcy z dziedziny okablowania strukturalnego. Firma LANSTER Sp. z o.o., ul. Racławicka 58, 30-017 Kraków, która gościła w naszym ośrodku, zaprezentowała nowoczesne metody, urządzenia i materiały używane do budowy sieci komputerowych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z narzędziami do testowania i montażu sieci. Największą atrakcją spotkania była możliwości samodzielnego spawania światłowodu.
Zapoznanie z okablowaniem i urządzeniami do pomiaru.
Instruktaż przed samodzielnym spawaniem światłowodu przeprowadzony
przez pracownika Firmy LANSTER.
Samodzielne spawanie światłowodu przez naszego ucznia.
Grupa uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Busku-Zdroju o kierunku elektromechanik, zaznajomiła się z charakterem pracy, stanowiskiem pracy, oraz podstawowymi czynnościami wykonywanymi przez elektryków w ramach realizowanego projektu „Elektromechanik – zawodem kluczowym dla regionu”. W dniu 10.IV.2014r. odwiedziła prywatny Zakład Instalatorstwa Elektrycznego i Telekomunikacyjnego w Busku-Zdroju, a w dniu 16.IV.2014 Rejon Energetyczny Busko. Uczniowie obserwowali pracę elektryków w terenie.
Obserwacja pracy elektryka w prywatnym Zakładzie Instalatorstwa Elektrycznego i Telekomunikacyjnego w Busku Zdroju.
Obserwacja pracy elektryków Rejonu Energetycznego Busko pracujących
na linii 15 kV Korczyn – Błotnowola.
Uczestnicy projektu szkolnego „Mechanik monter zawodem kluczowym dla regionu” wzięli udział w wycieczce do Zakładu Metalowo Kotlarskiego SAS. Celem wycieczki było poznanie procesu produkcyjnego urządzeń grzewczych. Na początku uczniowie poznali etapy projektowania poszczególnych części kotła w wydziale technicznym. Zaprojektowane elementy są następnie wycinane za pomocą wykrawarek młoteczkowych i laserowych firmy Trumpf zapewniających bardzo dużą precyzję wykonania. Wycięte elementy są spawane pracowników metodą MAG na dziale spawalni. W zakładzie wykorzystywane są również roboty spawalnicze, które skracają czas łączenia elementów. Na dziale lakierni elementy są odtłuszczane oraz malowane proszkowo. Następnie uczniowie zapoznali się z warunkami pracy montera na wydziale montażu. Poszczególne elementy pieca są tutaj montowane oraz wyposażane w niezbędny osprzęt. Gotowe kotły przechodzą testy szczelności i poprawności działania. Uczniowie poznali również dział badawczy, gdzie testowane są kotły zasilane nietypowym paliwem jakim jest kukurydza i pestki. Firma SAS jest obecnie największym regionalnym pracodawcą działającym w branży metalowo-mechanicznej.
Zapoznanie się z trasą wycieczki.
Wydział spawalni na którym spawane są elementy wymiennika
ciepła.
Połączone elementy kotła spawane są przez roboty.
Produkcja drzwiczek do kotła.
Łączenie obudowy kotła oraz izolacji na wydziale montażu.
p. T. Lalewicz